„Vedecký komplex je vrcholom ekonomiky. Aká je geografia ruského vedeckého komplexu? Štruktúra ruskej vedy Hodina geografie na tému vedeckého komplexu

Hodnotenie dosiahnutej úrovne efektívnosti pri výkone právomocí. Štátna inventarizácia lesov. Charakteristika stredného lesníctva. Vývoj systému ochrany lesov pred požiarmi. Organizácia systému hospodárenia na ochranu lesov pred požiarmi. Rozdelenie lesnej plochy. Hlavné plánované objemy prác na zalesňovaní. Územné orgány. Organizácia hodnotenia výkonu.

"Chemicko-lesný komplex Ruska" - Príťažlivosť k surovinám. Aká je oblasť pokrytá lesom v Rusku. Vlastnosti chemického priemyslu. Vyberte si z uvedených regiónov tie, ktoré sú lesné prebytky. Chemicko-lesný komplex. Určujúci faktor. Základňa má nedostatok zdrojov. Ktorá základňa chemicko-lesného komplexu má najbohatšie zásoby. Gravitácia len k surovinovým zdrojom. Základňa je najvyváženejšia.

"Moderná ekonomika Ruska" - Leonid Kantorovič. Ekonomika sveta. Vlastnosti modernej ruskej ekonomiky. Vasilij Nemčinov. Organizácia výroby vo väčšine ruských podnikov. Míľniky hospodárskeho rozvoja Ruska. Výzvy pre hospodársky rozvoj. Ruská ekonomika prešla dlhým historickým vývojom. Rozšírenie účasti v medzinárodnej ekonomike. Rusko naďalej čelí vážnym ekonomickým problémom.

"Ekonomika Ruskej federácie" - Ťažba a využitie uhlia. Geografia potravinárskeho priemyslu. Kondratieffove cykly. Komplex spotrebného tovaru. Rozvoj a nasadenie drevárskeho priemyslu. Faktory umiestnenia priemyselných odvetví. Zloženie a štruktúra národného hospodárstva. Vlastnosti vývoja strojárstva. Umiestnenie strojárskych podnikov. Výroba minerálnych hnojív. Metalurgia železa. Perspektívy metalurgie železa.

"Chemicko-lesný komplex" - Chemické vlákna. Výroba plastov a syntetických živíc. Chemicko-lesný komplex. Drevársky priemysel. Koncentrácia výroby hnojív. Chemický priemysel. Mechanické spracovanie dreva. Väčšina fosfátových hnojív. Chémia organickej syntézy. Celkový objem ťažby dreva. Výroba syntetického kaučuku. Komplex odvetví spojených so spracovaním dreva. Vyčerpávanie lesov.

"Strojárske odvetvia" - Raketový a vesmírny priemysel. Prístrojové vybavenie. Hlavné centrá strojárstva. Odvetvie ťažkého priemyslu. Stredné inžinierstvo. Odvetvia strojárstva. Diagram. Automobilový priemysel. Železničné inžinierstvo. Elektrotechnický priemysel. Stavba traktora. Výroba elektronických zariadení. Presné strojárstvo. Stavba lodí. Letecký priemysel. Ťažké strojárstvo.

"Vedecký komplex." 9. ročník

Ciele: 1. Overiť si vedomosti zo študovanej sekcie "Ekonomika Ruskej federácie"

2. Predstavte koncept „medzisektorových komplexov“ a poskytnite prvú predstavu o funkciách každého z nich.

3. Oboznámiť sa so zložením a geografiou vedeckého komplexu Ruska.

4.Ukážte dôležitosť vedeckého komplexu v ruskej ekonomike.

5. Vytvorte koncept "Technopolis".

Vybavenie: Politická a administratívna mapa Ruska, Učebnica s mapami a tabuľkami, Atlas 9. ročníka, testy na zhrnutie témy „Ekonomika Ruskej federácie“, zošity na samostatnú prácu.

Priebeh lekcie: 1. Preverenie vedomostí na tému "Ekonomika Ruskej federácie" (testovanie) -20 min

2. Naštudovanie nového materiálu - 20 min

Príbeh učiteľa 5 min. O medzisektorových komplexoch (Analýza tabuľky č. 21, str. 86 a obr. 30, str. 87)

Zápis do notebooku. MEDZIODVETVOVÉ KOMPLEXY - skupina vzájomne prepojených odvetví, čiastočne sa navzájom prelínajúcich.

PRIEMYSEL - súbor podnikov, ktoré vyrábajú homogénne produkty alebo poskytujú homogénne služby.

Problémová otázka.

Prečo sa najprv skúma vedecký komplex?

Deti určujú úlohy, ktoré dnes musíme vyriešiť.

EPIGRAF K LEKCIÍ: Slová akademika Mojsejeva: „Úspech prichádza do krajín zameraných ani nie tak na rozvoj ťažkého a ľahkého priemyslu, ťažbu zdrojov, ba ani nie na vytváranie nových technológií, ale na organizáciu takýchto spoločnosť, v ktorej sa uvoľňuje intelektuálny potenciál, odhaľuje sa „ja“, prekvitá iniciatíva a schopnosti.

Plán na učenie sa nového materiálu

1. Medzisektorové komplexy a vzťah medzi nimi. (Rozbor tabuľky č. 21, str. 86 a obr. 30, str. 87)

2. Význam vedeckého komplexu v rozvoji ekonomiky krajiny. Jeho problémy.(Analýza tabuľky 22.23 s. 88, text s. 87

3. Zloženie vedeckého komplexu(Sam-but obr. 31 a text str. 88-89 1-2 odsek)

4. Geografia ruskej vedy, dôvody nerovnomerného rozmiestnenia výskumných centier(Analýza obr. 32 s. 90, text s. 89(3 odsek)-92)

DODATOČNÝ INFORMÁCIE

Vo vede je zamestnaných 3,5 milióna ľudí, z toho 1 milión sú vedci

RUSKÁ AKADÉMIA VIED --- Moskva (1200 výskumných ústavov, 13 UNIVERZÍT, 84 INŠTITÚTOV, 19 AKADÉMIÍ) Výskumné centrá - Dubna (nukleárna fyzika); Žukovskij (biotechnológia); Zelenograd (elektrotechnické); Korolev (Centrum riadenia vesmírnych letov); Obninsk (Centrum fyziky Zeme, jadrová fyzika); Troitsk (Centrum termonukleárneho výskumu)

VEDECKÉ CENTRUM RAS --- Petrohrad (360 výskumných ústavov, 22 VVI, 30 akadémií, 140 univerzít)

POBOČKA URAL RAS-Jekaterinburg (Experimentálne uzavreté centrá-Arzamas-16; Čeľabinsk 70; Penza 19)

SIBERIAN POBOČKA RAS --- Novosibirsk (Krasnojarsk 26. biotechnické centrum)

KAUKAZSKÉ ODDELENIE RAS --- Rostov na Done (neurocybernetika, biológia, chémia)

ĎALEKO VÝCHODNÁ POBOČKA RAS ---- Chabarovsk

5. Technopoly: ich štruktúra a geografia ( Analýza obr. 33 (A.B) strana 91, text poslednej. Odsek strany 92 a 93)

UKONČENIE: 5 minút na zodpovedanie otázok na konci odseku 16

Reflexia. Zhrnutie lekcie. D/C §16 podľa plánu, rep §1

Vedecký komplex Ruska teraz prechádza ťažkým obdobím. Od éry perestrojky sa jej štruktúry neustále reorganizujú, rušia, reformujú, optimalizujú – v závislosti od aktuálnych problémov v krajine a spoločnosti a kompetencie tých lídrov, ktorí sú povolaní tieto problémy riešiť.

a špecifiká jeho vývoja

Moderná vedecká sféra, ako každý sociálne orientovaný systém, je plná kolízií a štrukturálnych rozporov. Hospodárska politika, ktorú realizuje vláda, má zároveň významný vplyv na rozvoj vedeckého potenciálu štátu. Podľa niektorých analytikov sa systémová kríza, ktorá znepokojila mnohé, vrátane vysoko rozvinutých krajín, odráža na ruskom vedeckom komplexe. Existuje však dôvod na optimizmus - vďaka silnému vnútornému potenciálu naša krajina vždy prekonala obdobia krízy, a to aj v progresívnych smeroch.

Rozvoj vedy v Rusku prebiehal míľovými krokmi, pretože krajina buď odrazila inváziu „votrelcov“, potom sa narýchlo obnovila po vojnách a zničení, potom zažila vnútorné prevraty – revolúcie, reformy. Ruská akadémia vied vždy organizovala svoju prácu špeciálnym spôsobom v závislosti od „nerovnovážnosti“ síl a schopností, ktoré v krajine existovali a ktoré by sa mali odstrániť. Pri pohľade späť vidíme, že problémy ruského vedeckého komplexu nevznikli dnes, ale musíme ich riešiť – systematicky a spoločne.

Vedecký komplex krajiny: štruktúra a funkcie

Kľúčovými funkciami vedy sú prognózovanie progresívnych smerov, skúmanie výsledkov práce a rozvoj základného a aplikovaného výskumu ako hlavného smeru činnosti vedeckej komunity.

Štruktúra vedeckého komplexu zahŕňa všetky organizácie, ktoré tak či onak pracujú pre budúcnosť a „pre dobro svojej rodnej krajiny“. Vedecký komplex Ruska je integrálnou entitou pozostávajúcou z rôznych oblastí, ktoré vytvárajú nové technológie a produkujú nové poznatky. Na území stredného regiónu našej krajiny je sústredená polovica všetkých výskumných organizácií, pracuje až 70 % zamestnancov (výskumníci - vysokoškolsky vzdelaní, kandidáti a doktori vied) a až 75 % interných nákladov na realizáciu vedeckého výskumu sa vykonávajú.

Normálne a efektívne fungovanie vedeckého priemyslu nie je možné bez neustáleho zvyšovania vedecko-technického potenciálu, ktorého napredovanie závisí od množstva financií z rozpočtov všetkých úrovní, o čom svedčí svetová prax. Problémy vedy sú úzko späté s problémami ekonomiky. Podľa riaditeľa Inštitútu ekonomických stratégií B. N. Kuzyka sa znalostná ekonomika v súčasnosti stáva kľúčovou v rozvojových stratégiách popredných krajín sveta a pre našu krajinu je to výzva doby.

Vedecký potenciál moderného Ruska: rozvoj nových oblastí výskumu

Hlavnou úlohou „vedúcich myslí“ je rozvoj vedy v Rusku, vytváranie a racionálne vykonávanie programovo cieleného plánovania, ktoré je vedeckým základom pre riadenie rozvoja všetkých systémov zahrnutých do vedeckého komplexu Ruska.

Vďaka dlhodobým vedecko-technickým prognózam, ako aj výsledkom komplexného monitorovania vedecko-technického potenciálu krajiny (hodnotenie schopností jednotlivých vedeckých organizácií riešiť vzniknuté problémy) bol vytvorený osobitný zoznam prioritných oblastí pre vedeckú a technickú problematiku. bol vyvinutý inovatívny vývoj a boli podrobne opísané mechanizmy ich implementácie.

Medzi najnovšie vedecké oblasti patria prelomové technologické oblasti: nano- a biotechnológie, informačné a komunikačné technológie, výroba nových materiálov, ako aj sféry vedeckého a priemyselného komplexu, ktoré umožňujú syntetizovať základné technológie a úspechy v týchto oblastiach. . Vďaka rozvoju nových technologických štruktúr môže naša krajina výrazne uspieť v prechode na novú úroveň rozvoja, pretože do rokov 2020-2025 sa plánujú globálne radikálne zmeny v ekonomickej a sociálnej sfére.

Vedecký a technický komplex: prioritné oblasti činnosti

Vedecko-technický komplex je založený na prognózach budúceho rozvoja vedy a techniky v záujme obrany, bezpečnosti a efektívneho rozvoja priemyselných technológií v Rusku. Tento komplex vo svojej činnosti realizuje racionálne plánovanie práce a rozumné riadenie akumulovaného vedeckého, technického a výrobno-technologického potenciálu všetkých druhov priemyslu.

Aplikované úlohy vedeckej a technickej sféry činnosti, ktoré sú teraz - v zložitom období formovania multipolárneho sveta - v popredí, sú:

  • formovanie koncepcie vojensko-technickej politiky, vedeckej a perspektívy globálneho rozvoja moderných zbraní (na 10-25 rokov);
  • analýza základných a kritických vojenských technológií cudzích krajín a zostavenie zoznamu úloh na zlepšenie spôsobilostí vlastnej vojenskej techniky;
  • vykonávanie systémového projektovania zbraňových systémov v záujme zabezpečenia ich vyváženého rozvoja;
  • tvorba projektov štátneho programu vyzbrojovania a tvorba obranného poriadku štátu zodpovedajúceho novým ekonomickým podmienkam na budúce obdobie;
  • systematické vykonávanie v období do roku 2020 kvalitatívne prezbrojenie ozbrojených síl Ruskej federácie, ostatných zložiek ozbrojených síl, vojenských útvarov a orgánov (na základe potenciálu jadrového odstrašovania a síl všeobecného určenia).

Vedecký a technologický komplex a problémy jeho práce

Vedecko-technologický komplex je založený na špičkových technológiách a je úzko prepojený s ekonomickým sektorom. Vzhľadom na to, že v 21. storočí narastá dopyt po vytváraní znalostí, efektívnosti inovácií a vysoko precíznom vývoji, ktorý sa vypláca z ekonomiky, úsilie vedcov a inžinierov smeruje k prekonaniu fragmentácie a izolácie už vytvorená inovačná infraštruktúra:


Tradične sú „silnými stránkami“ vedeckého a technologického komplexu Ruska jadrové a laserové technológie; Naši vedci výrazne pokročili vo vývoji a aplikácii technológií pre nové materiály a pohonné systémy. Mikro-, nano-, rádio- a optoelektronické počítačové technológie si vyžadujú značné investície pracovnej sily a zdrojov na dosiahnutie svetovej úrovne, priemyselné zariadenia sú do značnej miery zastarané a vyžadujú si modernú náhradu. Spomínaný prioritný technologický rozvoj získava podporu od zainteresovaných strán – z väčšej časti, samozrejme, štátu (tzv. FTP – federálne cielené programy).

Vedecký a vzdelávací komplex: reformy a konflikty

V súčasnosti pojem "vedecký a vzdelávací komplex" označuje súbor organizácií vysokoškolského vzdelávania, ktoré sa zaoberajú viacsmernými činnosťami: skutočnými vzdelávacími, výskumnými, vedeckými a technickými a inovačnými. Patria sem aj sieťové komunity partnerských univerzít, výskumných a vzdelávacích centier a akademických inštitúcií.

Vedecký a vzdelávací komplex krajiny je „personálnou kováčňou“, dnes považovaná za súčasť trhovej ekonomiky, „subjektom trhových vzťahov“, výrobcom a dodávateľom vedeckých, vzdelávacích, inovatívnych produktov, tovarov a služieb. Moderný ekonomický kurz krajiny si preto vyžaduje, aby včas reagovala a školila „úzkych“ špecialistov „širokoprofilového“, teda ľudí, ktorí nie sú zaťažení „vedomosťami, schopnosťami, zručnosťami“, ale ktorí majú „kompetencie“ a sú „silnými zdrojmi inovatívnych nápadov, technológií, projektov.

Žiaľ, požiadavky kladené na vzdelávací systém, ako aj procesy spôsobené nekompetentným reformným procesom spôsobujú len ľútosť. Úroveň prípravy špecialistov (ktorí však následne nechodia pracovať do svojej špecializácie) je extrémne nízka. Samozrejme, takýto stav nevznikol za jeden rok, ale bol vytvorený systematicky. Už zo školskej lavice prichádzajú na univerzitu nepripravení uchádzači (ale s najvyšším skóre v Jednotnej štátnej skúške!), A s takouto „spustenou“ možnosťou je ťažké „dať“ niečo inovatívne.

Čo je potrebné urobiť, aby bol vedecký a vzdelávací personál krajiny dobre pripravený? Vzdelávanie je najdôležitejším prvkom pri budovaní základov inovatívnej ekonomiky. V súčasnej fáze je potrebné venovať náležitú pozornosť príprave realisticky zmýšľajúcich, kvalifikovaných odborníkov, ktorí rozumejú osobitostiam sociálno-ekonomickej situácie. Treba uznať, že práca „efektívnych manažérov“ nemá nič spoločné s realitou. , že by ich mali nahradiť špecialisti, ktorí poznajú špecifiká práce vo svojom odbore na všetkých úrovniach, a robia ju na štátnej úrovni. Je potrebné dbať aj na systém kontinuálneho vzdelávania vrátane postgraduálneho a nadstavbového vzdelávania, vhodné zabezpečenie náučnej literatúry a organizáciu prístupu k informačným zdrojom pre študentov všetkých stupňov.

Vedecký a priemyselný komplex: priority a perspektívy

Vedecko-priemyselný komplex krajiny ako súbor ekonomických činností národného hospodárstva úzko súvisí s činnosťou jednotlivých výrobných celkov, ktoré sú rozdelené podľa kritérií odvetvovej príslušnosti:

  • agropriemysel;
  • vojensko-priemyselný;
  • letectvo;
  • jadrová energia, palivo a energia;
  • high-tech odvetvia chemicko-farmaceutického, mikrobiologického a chemického priemyslu; vedecké prístrojové vybavenie, komplexná výroba;
  • konštrukcia a výroba atď.

Optimálnym výsledkom trvalo udržateľného rozvoja je integrácia komplexov vedeckých organizácií a priemyselných podnikov s využitím potenciálu vedecko-technickej segmentácie. Takáto štruktúra umožňuje postupne prejsť k zmene mechanizmov vedeckého výskumu a pokročilého inžinierstva a technickej tvorivosti, aby boli maximálne prispôsobené potrebám existujúcich priemyselných podnikov. Klastre vedeckých organizácií vytvorené podľa tohto typu (napríklad Národné výskumné centrum „Kurčatov inštitút“) a priemyselné podniky (klaster jadrovej energie) podľa kritéria inovácie sú schopné poskytnúť výber optimálnych parametrov a cyklov. modernizačné procesy vedeckého a priemyselného komplexu krajiny.

Šírenie moderných informačných a komunikačných technológií rozšíri rozsah high-tech služieb aj do humanitárnych oblastí – zdravotníctvo, školstvo, finančný sektor.

Výskumný komplex: Vysoké záležitosti a vnútro Zeme

Výskumný komplex združuje organizácie, ktoré vykonávajú experimentálne práce na získavaní nových poznatkov, ich aplikácii a praktickom využití pri tvorbe nového produktu – produktu alebo technológie.

Takéto organizácie sa spravidla nazývajú „výskumný ústav“, ale súčasťou komplexu sú aj archívy, rôzne vedecké a informačné centrá, územné experimentálne expedície, priemyselné oddelenia, sekcie a služby, výskumné a výrobné združenia a laboratóriá, ako aj observatóriá, botanické záhrady, veterinárne stanice, jednotlivé experimentálne vzorky (napríklad Medzinárodný termonukleárny experimentálny reaktor).

Vedecká práca, aprobácia, testy v týchto organizáciách sa vykonávajú na špeciálnom zariadení. Napríklad výskumná flotila Ruska, ako najdôležitejšia súčasť systému na zabezpečenie národnej bezpečnosti štátu v oblasti štúdia, rozvoja a využívania nerastných surovín Svetového oceánu, používa na svoju prácu vhodné plavidlá. vybavené potrebným vybavením a nástrojmi.

Reforma Ruskej akadémie vied

Vytvorenie Akadémie vied je priamym dôkazom reformných aktivít Petra I. a Kataríny I. (1725), zameraných na posilnenie hospodárskej a politickej nezávislosti Ruska. Cisár vysoko oceňoval potenciál vedeckého myslenia, význam kvalitného vzdelania a kultúry pre prosperitu štátu. Vzniknutá akadémia spočiatku spájala funkcie výskumnej a vzdelávacej inštitúcie (univerzita a gymnázium). V budúcnosti - takmer tri storočia - vedecká práca akadémie slúžila na zvýšenie potenciálu krajiny. Stačí spomenúť mená takých slávnych vedcov, ktorí pracovali v jeho múroch ako L. Euler, M. V. Lomonosov, S. P. Pallas, K. G. Razumovsky.

„Neúspechy“ v činnosti RAS sa začali koncom 18. storočia, keď jej začali vyčítať prílišné nadšenie pre teoretický vývoj, sebaizoláciu, izoláciu od naliehavých problémov krajiny a vôbec –“ zbytočnosť“. A v rokoch 1870-80. Akadémia vzbudila pozornosť verejnosti v súvislosti s odmietnutím udeľovania akademických cien vynikajúcim vedcom I. Mečnikovovi, I. Sečenovovi a D. Mendelejevovi. Objavili sa obvinenia z „protiruskej“ orientácie činnosti tejto vedeckej štruktúry.

Po revolúcii sa sústredila na inžinierstvo a aplikovaný výskum – pod jej vedením vznikli všetky výdobytky národného hospodárstva. Avšak od 90. rokov 20. storočia minulého storočia až do súčasnosti je Ruská akadémia vied v stave permanentnej krízy. Jeho štruktúry sa buď rozšíria a začnú fungovať, potom sú zrazu zrušené.

Od roku 2013 nastal čas na hlboké reformy a reorganizáciu RAS. Podstatou prebiehajúcej reformy je podľa D. A. Medvedeva „umožniť vedcom zapojiť sa predovšetkým do vedy a výskumu a zachrániť ich od nezvyčajných funkcií správy majetku a verejných služieb“. Vedecká komunita však ostro odsúdila vládou navrhované mechanizmy, pretože sú „nanucované v radikálnej a deštruktívnej forme“. Navrhuje sa teda reorganizácia, ale v skutočnosti - nerozumné zjednotenie rôznych štruktúr RAS, ktoré nakoniec povedie vedecký komplex Ruska ako „samoorganizujúci sa“ systém ku kolapsu.

Akademik Ž. Alferov v otvorenom liste V.V.Putinovi poznamenáva vynikajúce úspechy, ktoré sa u nás objavili vďaka Ruskej akadémii vied: „vytvorenie jadrového štítu; jadrová energia a jadrová flotila; prieskum vesmíru a Severná morská cesta; Sibír a Ďaleký východ s organizáciou nových vedeckých centier tam; radarová a polovodičová „revolúcia“ a mnohé ďalšie. Efektívna reforma je nevyhnutná, ale len s pomocou popredných vedcov a transparentným rozhodovaním v rámci štruktúry – to je hlavná myšlienka protestu, ktorý vznikol v júli 2013.

Problémové oblasti v živote modernej ruskej vedy a vzdelávania

Hlavnou úlohou vedeckej obce je poskytnúť štátu plnú odbornú podporu v prioritných oblastiach. Zjavné problémy, ktoré vystupujú na pozadí moderného rozvoja ruského vedeckého komplexu, sú:

Ekonomické prepočty, prenikanie bezohľadných „efektívnych manažérov“ do riadiacich kruhov, korupcia v novovzniknutých organizáciách (napr. Nadácia Školkovo);

Deštruktívne mechanizmy reformy vedy a vzdelávania, najmä navrhovaná reforma Ruskej akadémie vied, vyhliadky na zničenie vedeckého potenciálu ústavov Ruskej akadémie vied a krajiny ako celku;

Korporátno-administratívne lobovanie za vedecký vývoj a úplnú komercializáciu;

Spolu so zneužívaním financií je nedostatok financií na high-tech výskum.

Riešenie problémov vedy je teda záležitosťou nielen vedcov, ale aj analytikov, ekonómov a štátnych zamestnancov.

Téma lekcie: Vedecký komplex

Typ lekcie: kombinovaná

Ciele lekcie : predstaviť zloženie a geografiu vedeckého komplexu Ruska. Ukážte dôležitosť vedeckého komplexu v ruskej ekonomike. Formovať koncept technopolisu. Rozvíjať schopnosť pracovať s textom, mapou.

Vybavenie: politická a administratívna mapa Ruska, atlas 9. ročník, učebnica geografie 9. ročník.

Počas vyučovania

1. organizačný moment

2.nastavenie cieľa

3. kontrola domácich úloh

Sémantický blok

Činnosť učiteľa

Študentské aktivity

Medzisektorové komplexy

Definujte pojem medzisektorové komplexy

Medzisektorové komplexy sú skupiny odvetví pospájaných do blokov, ktoré plnia spoločnú národohospodársku funkciu.

Pomenujte medzisektorové komplexy Ruska a určte ekonomické funkcie každého komplexu podľa tabuľky 14 p57

Študenti uvádzajú MOV: vedecký, vojensko-priemyselný, strojársky, palivový a energetický, hutnícky, chemicko-lesnícky, agropriemysel, infraštruktúra

Zoznam obchodných funkcií.

4. Učenie sa nového materiálu.

Sémantický blok

Činnosť učiteľa

Študentské aktivity

Vedecký komplex

Žijeme vo veku vedeckej a technologickej revolúcie, keď význam vedeckých poznatkov dramaticky narastá.

Aký bol počet ľudí zamestnaných vo vedeckom komplexe Ruska v roku 1990?

V roku 1990 sa asi 3,5 milióna ľudí, z toho asi 1 milión vedcov, teda asi 18 % svetových vedcov, priamo zaoberalo vedeckým výskumom.

Vymenujte problémy vedeckého komplexu

1. Zníženie počtu vedeckých organizácií

2.slabé financovanie

3. zníženie počtu ľudí pracujúcich vo vede

4. „únik mozgov“ – odchod vedcov do zahraničia

Uveďte zloženie vedeckého komplexu

1.akademický sektor

2.sektor vysokého školstva

3. podnikateľský sektor

4.priemyselný sektor

5.továrenský sektor

Z tabuľky 15 určite zmenu počtu organizácií vykonávajúcich výskum a vývoj od roku 1992 do roku 2007.

Celkový počet sa znížil. Zvlášť sa znížil počet dizajnérskych kancelárií, dizajnérskych organizácií

Podľa tabuľky 16 určite zmenu zamestnancov výskumu a vývoja od roku 1992 do roku 2007

Počet vedcov sa znížil takmer 2-krát. Počet výskumníkov sa znížil 2-krát, počet technikov 2,5-krát.

Aká je geografia ruskej vedy?

Hlavná časť vedeckých inštitúcií a vedcov je sústredená v najväčších mestách a mestských aglomeráciách

Prečo je hlavná časť vedeckých inštitúcií a vedcov sústredená v najväčších mestách a mestských aglomeráciách?

Uveďte najväčšie centrá vedy a vzdelávania v Rusku.

Je to spôsobené mnohými dôvodmi.

1. Historické - spočiatku boli vedecké inštitúcie v Rusku vytvorené v hlavných mestách

2. hlavní konzumenti vedeckého rozvoja sú sústredení v najväčších mestách

3. organizovať výskum, vedecké inštitúcie nadväzujú úzke väzby, spolupracujú

Moskva, Petrohrad

Záver: vedecký komplex Ruska je umiestnený mimoriadne nerovnomerne.

Technopoly

Významná časť priemyselných a výrobných sektorov vedy je súčasťou technopolisov. Čo je technopolis?

Základom technopolisu je vedecké centrum, kde sa „rodia“ nové nápady. Nápady sa využívajú v poloprevádzke, kde sa vyvíja technológia výroby nového produktu. Technológia sa potom presunie do veľkého priemyselného podniku. V technopolách je veda spojená so špecifickou výrobou, ktorá vám umožňuje rýchlo realizovať vedecké úspechy (vynálezy)

Záver: technopolis je kombináciou vedy (a obrany) s podnikmi náročnými na znalosti.

5. Upevnenie

1. Aké sú sektory vedeckého komplexu?

2. Ktoré odvetvia zahŕňajú najväčší počet vedcov? (priemysel a továreň)

3. Ako sa zmenil počet vedcov v období ekonomickej reštrukturalizácie?

4. Čo sú priemyselné odvetvia náročné na vedu? (strojárske, chemické, neželezné)

5. Čo je technopolis?

Domáca úloha: odsek 16, otázky na strane 93.


Zhrnutie lekcie pre 9. ročník

téma: Vedecký komplex.

Cieľ:

Predmet:

Meta-predmet a osobné:

Kognitívne UUD

1. Analyzujte, porovnávajte a sumarizujte fakty. Prezraďte dôvody.

2. Prečítajte si všetky úrovne textových informácií.

3. Preveďte informácie z jedného formulára do druhého. Vytvorte rôzne typy plánov.

4. Vedieť identifikovať možné zdroje potrebných informácií, vyhľadávať informácie, analyzovať a vyhodnocovať ich spoľahlivosť.

5. Porovnávať a klasifikovať, nezávisle vyberať kritériá a dôvody.

6. Vytvorte vzťahy príčiny a následku.

7. Vytvorte schematické modely zvýrazňujúce základné charakteristiky objektu.

Komunikatívne UUD

1. Obhajujte svoj názor, uvádzajte argumenty a potvrdzujte ich faktami.

2. Vedieť sa na situáciu pozrieť z inej pozície a rokovať s ľuďmi na iných pozíciách.

3. Pochopenie postavenia druhého, rozlišujte v jeho reči: názor (uhol pohľadu), dôkazy (argumenty), fakty.

Regulačné UUD

1. Samostatne odhaliť a formulovať učebný problém, určiť účel učebných aktivít.

2. Predložte verzie riešenia problému, uvedomte si konečný výsledok, vyberte si z navrhovaných a hľadajte prostriedky na dosiahnutie cieľa sami.

3. Skontrolujte svoje akcie s cieľom a v prípade potreby opravte chyby sami.

4. V dialógu s učiteľom zlepšiť nezávisle vypracované kritériá hodnotenia.

Osobné UUD

1. Hodnotiť svoje vlastné činy a činy iných ľudí z hľadiska spoločenských noriem.

2. Prejaviť emocionálny a hodnotový vzťah k životnému prostrediu, potrebu jeho ochrany a racionálneho využívania.

ja .

Problémová situácia a aktualizácia vedomostí.

Názvy medzisektorových komplexov sú napísané na tabuli:

- Strojárstvo;

- Palivo a energia;

- hutnícky;

- Chemický les.

Vymenujte produkty, ktoré tieto komplexy produkujú? (študentská verzia )

Čo si myslíte, bez čoho je pokrok v týchto oblastiach nemožný? (študentská verzia )

Zápis do notebooku.

Medzisektorové komplexy - skupina navzájom súvisiacich odvetví, ktoré sa čiastočne prekrývajú.

priemysel - súbor podnikov, ktoré vyrábajú homogénne výrobky alebo poskytujú homogénne služby.

Problémová otázka.

Prečo sa najprv skúma vedecký komplex?

Deti určujú úlohy, ktoré dnes musíme vyriešiť.

Žijeme vo veku vedeckej a technologickej revolúcie.

1. Čo je podľa vás určujúcim faktorom pre súčasnú fázu ekonomického rozvoja?

2. Je vedecký faktor v súčasnom štádiu vývoja dôležitý pre všetky odvetvia hospodárstva? Uveďte príklady.

3. S akým komplexom ruskej ekonomiky sa dnes stretneme na lekcii?

II .

Hľadajte riešenie.

Cvičenie.

Definícia:Vedecký komplex

Cvičenie.

Práca s učebnicou strana 60 obr. 23 „Medzisektorových komplexov Ruska“

Definujtefunkciu vedeckého komplexu , zapíšte si do zošita.

1990 - 3,5 milióna ľudí zamestnaných vo vedeckej oblasti, 1 mil ľudí vedci (18 % vedcov na svete).

V 90. rokoch. vo vedeckom komplexe vzniklo veľa problémov.

Cvičenie.

komplexné problémy .

Práca s učebnicou str.62 tab.15 "Organizácie vykonávajúce výskum a vývoj", str.62 tab.16 "Personál zaoberajúci sa výskumom a vývojom". Urobte záver.

Zníženie počtu vedeckých organizácií.

Zníženie počtu ľudí pracujúcich vo vede.

Slabé financovanie vedy.

- "Únik mozgov" - odchod vedcov do zahraničia.

Cvičenie.

Zvážtezloženie vedeckého komplexu.

Práca s učebnicou str.61 obr. 24 „Zloženie vedeckého komplexu“.

Cvičenie.

Zvážte geografiu ruskej vedy. Práca s učebnicou s. 63 mapou "Geografia vedeckých centier Ruska"

Mapové misie:

1. Vymenujte hlavné centrá vedy.

(Moskva, Petrohrad)

2. Vymenuj centrá vedy na Urale, na Sibíri a na Ďalekom východe.

(Ural-Jekaterinburg, Sibír-Novosibirsk, Ďaleký východ-Vladivostok)

3. Záver. Vysvetlite dôvody umiestnenia vedeckých centier.

Hlavné a najväčšie mestá.

Koncentrujú sa znalostne náročné odvetvia, t.j. spotrebiteľov vedeckých poznatkov.

Vedecké inštitúcie majú úzke väzby, t.j. spolupracovať pri organizovaní výskumu.

Nerovnomerné umiestnenie.

Čo je technopolis?

Cvičenie.

Práca s učebnicou str.66 definícia v zošite.

Práca obr. 27 (A) str. 65 vytvorte schému "Štruktúra Technopolu"

Zvážtegeografia technopolis .

Cvičenie.

Práca s učebnicou s.65 mapa "Geografia technopolí"

Menné centrá.

Vyvodiť záver (ústne)

Ι II .

Zhrnutie lekcie.

Vyvodiť závery z lekcie.

Fázy tréningu

Obsah lekcie

(učiteľská činnosť)

Formovanie vzdelávacích aktivít

(Aktivita študentov)

výsledky

1. Organizačná fáza

Organizácia a príprava študentov na prácu (pripravenosť a psychologický prístup)

Forma je frontálna, metóda je verbálna.

2. Etapa kontroly domácich úloh

Vykonávanie testovacej práce (kontrola a hodnotenie vedomostí).

dostal vedomosti.

3. Etapa aktualizácie vedomostí

Žijeme vo veku vedeckej a technologickej revolúcie.

1. Čo je podľa vás určujúcim faktorom pre súčasnú fázu ekonomického rozvoja?

2. Je vedecký faktor v súčasnom štádiu vývoja dôležitý pre všetky odvetvia hospodárstva? Uveďte príklady.

3. S akým komplexom ruskej ekonomiky sa dnes stretneme na lekcii?

Názov témy lekcie:

Vedecký komplex Ruska.

Účel lekcie:

Zoznámte sa s vedeckým komplexom Ruska, určte zloženie a geografiu komplexu, identifikujte problémy. Zistite, čo je technopolis.

Dialóg s učiteľom o určení predmetu hodiny.

Formulácia témy vyučovacej hodiny.

Práca v zošite (zapisovanie témy hodiny).

V dialógu s učiteľom si zdokonaľte reč, počúvanie a vyjadrovanie svojho názoru s rozumom.

Samostatne odhaliť a formulovať učebný problém, určiť účel učebných aktivít.

4. Etapa asimilácie nových poznatkov

Cvičenie. Pokúste sa definovať vedecký komplex, pamätajte si, čo sú priemyselné a medziodvetvové komplexy.

Definícia: Vedecký komplex - súbor organizácií, ktoré vykonávajú výskum a vývoj.

Cvičenie. Práca s učebnicou str.64 tab. 14 „Medzisektorových komplexov Ruska“

Definujte funkciu vedeckého komplexu , zapíšte si do zošita.

1990 - 3,5 milióna ľudí zamestnaných vo vedeckej oblasti, 1 mil ľudí vedci (18 % vedcov na svete).

V 90. rokoch. vo vedeckom komplexe vzniklo veľa problémov.

Cvičenie. Pokúste sa identifikovať hlavnékomplexné problémy .

Práca s učebnicou str.65 tab.15 "Organizácie vykonávajúce výskum a vývoj", str.66 tab.16 "Personál zaoberajúci sa výskumom a vývojom". Urobte záver.

Zníženie počtu vedeckých organizácií.

Zníženie počtu ľudí pracujúcich vo vede.

Prečo si myslíte, že dochádza k znižovaniu počtu organizácií a pracovníkov?

Slabé financovanie vedy.

Čo sa stane s vedcami, keď ich doma neocenia?

- "Únik mozgov" - odchod vedcov do zahraničia.

Cvičenie. Zvážte zloženie vedeckého komplexu.

Práca s učebnicou str.64 obr. 24 „Zloženie vedeckého komplexu“.

Určite, v ktorých sektoroch je viac praxe v ktorej teórii. Existuje vzťah medzi sektormi? Svoju odpoveď zdôvodnite.

Cvičenie. Zvážte geografiu ruskej vedy. Práca s učebnicou s. 67 mapou "Geografia vedeckých centier Ruska"

Mapové misie:

1. Vymenujte hlavné centrá vedy.

(Moskva, Petrohrad)

2. Vymenuj centrá vedy na Urale, na Sibíri a na Ďalekom východe.

(Ural-Jekaterinburg, Sibír-Novosibirsk, Ďaleký východ-Vladivostok)

3. Záver. Vysvetlite dôvody umiestnenia vedeckých centier.

Hlavné a najväčšie mestá.

Koncentrujú sa znalostne náročné odvetvia, t.j. spotrebiteľov vedeckých poznatkov.

Vedecké inštitúcie majú úzke väzby, t.j. spolupracovať pri organizovaní výskumu.

Nerovnomerné umiestnenie.

Čo je technopolis?

Cvičenie. Práca s učebnicou str.70 definícia v zošite. Pracujte s #13 a obr.27(A) s.68 vytvorte schému "Technopolis structure"

Zvážte geografia technopolis .

Cvičenie. Práca s učebnicou str.68 mapa "Geografia technopolí"

Menné centrá. Vyvodiť záver (ústne)

Predná práca študentov. Práca v tíme na formulovaní definície vedeckého komplexu s využitím poznatkov získaných v predchádzajúcich lekciách.

Práca v notebooku (vedecký komplex je ...)

Práca s učebnicou (tabuľkou)

Práca v notebooku (Funkcie komplexu ...)

Práca v notebooku (Problémy komplexu ...)

Práca s učebnicou (tabuľky)

Samostatná práca študentov (rozbor geografických informácií, práca s rôznymi zdrojmi poznatkov, závery)

Práca s učebnicou (obrázok)

Predná práca študentov.

Práca s učebnicou (mapou)

Samostatná práca študentov (otázky v prezentácii)

Predná práca študentov.

Práca v notebooku (Technopolis-...)

Práca s učebnicou (obrázok)

Zostavenie schémy pomocou textu učebnice.

Práca s učebnicou (mapou)

Práca s algoritmom.

Predná práca študentov.

Analyzujte, porovnávajte a sumarizujte fakty, identifikujte príčiny.

Vedieť identifikovať možné zdroje potrebných informácií, vyhľadávať informácie, analyzovať a vyhodnocovať ich spoľahlivosť.

Preveďte informácie z jedného formulára do druhého.

Obhajovať svoj názor, uvádzať argumenty, potvrdiť ich faktami.

Pochopenie postavenia druhého, rozlišujte v jeho reči: názor (uhol pohľadu), dôkazy (argumenty), fakty.

Nezávisle organizovať vzdelávaciu interakciu s triedou.

Skontrolujte svoje akcie s cieľom a v prípade potreby opravte chyby sami.

    Fáza fixácie nového materiálu

Vykonanie testovacej práce (overenie a vyhodnotenie nových poznatkov).

Pripravte žiakov na samostatnú prácu, vytvorte si povedomie o vykonanej práci.

Samostatná práca študentov. Vykonávanie skúšobných prác.

Pracujte samostatne a aplikujte

dostal vedomosti.

Skontrolujte svoje činy s cieľom a v prípade potreby opravte chyby sami, schopnosť ohodnotiť svoju prácu.

    Krok domácej úlohy

#13, otázky ústne.

Tvorivá práca: Zbierajte informácie o vedeckom komplexe Čeľabinského regiónu (zloženie, geografia, problémy, organizácie a podniky). Prezentácia alebo správa (voliteľné)

Individuálna a tvorivá práca žiakov. Čiastočne - metóda vyhľadávania.

Vysvetlenie implementácie a požiadavky na domácu úlohu.

    Fáza zhrnutia lekcie

Váš názor na význam vedeckého komplexu pre Rusko pre vás.

Diskusia. Predná práca študentov.

Emocionálne vyloženie žiakov (reflexia žiakov).

p ( ; )

Test

(Kontrola d/z)

    Spojte sféry hospodárstva s fázami ekonomického rozvoja:

    Poľnohospodárstvo a) Priemyselné

    Priemysel b) Predindustriálny

    Sektor služieb c) Postindustriálny

    Vyberte mestá (okresy), ktoré sú v postindustriálnej fáze ekonomického rozvoja:

A) Moskva, Petrohrad;

B) región Volga, Ural, Sibír;

C) Kalmykia, Tyva, sever Ruska.

3. Aká sféra výroby prevláda v ruskej ekonomike?

A) výrobný sektor

B) nevýrobná sféra.

4. Aký faktor určuje produkciu primárneho sektora (nižšie „poschodia“) a kvartérneho sektora ekonomiky? prečo?

5. Vymenujte postindustriálne centrá svetového systému:

A) New York, Londýn, Paríž, Singapur.

B) New York, Londýn, Moskva, Tokio.

C) New York, Londýn, Rím, Moskva, Tokio.

odpovede

1-b

2-a

3-palcový

Prírodný faktor - ťažba prírodných zdrojov;

Vedecky náročným faktorom je využitie vedeckého a informačného toku.

bodov

10b

stupňa

"5" - 10-9b

"4" -8-6b

"3" -5-4b

Test

(Kontrola nového materiálu)

    Ako sa zmenil počet vedcov v 90. rokoch?

A) bola znížená

B) zvýšená.

2. Prečo sú Moskva a Petrohrad hlavnými centrami vedy v Rusku?

A) Veľké mestá, kde sú sústredené vedecké a vzdelávacie inštitúcie a konzumenti vedy.

b) metropolitné mestá.

C) Existujú podniky, ktoré využívajú vedecké poznatky.

3. Centrum uralskej pobočky Ruskej akadémie vied:

A) Ufa;

B) Čeľabinsk;

B) Jekaterinburg.

4. V ktorom regióne Ruska je pozorovaná koncentrácia technopolov?

A) Moskovský región;

B) Ural;

B) Sibír.

5. Kde sa realizujú vedecké myšlienky technopolisu?

A) vo vedeckom centre;

B) v experimentálnom podniku;

B) v priemysle.

odpovede

bodov

stupňa

"5" - 5b

"4" - 4b

"3" - 3b

Navrhnite spôsoby riešenia nízkej životnej úrovne.

Navrhnite spôsoby riešenia nezamestnanosti.

S akými ťažkosťami sa môžete stretnúť pri riešení tohto problému?

Navrhnite spôsoby riešenia iracionálneho manažmentu prírody.

S akými ťažkosťami sa môžete stretnúť pri riešení tohto problému?

Navrhnite riešenia pre malé mzdy.

S akými ťažkosťami sa môžete stretnúť pri riešení tohto problému?