Synopsa logopedickej hodiny na tému škola. Synopsa logopedických hodín na základnej škole

Abstraktné lekcie na logopédia

Téma : Diferenciácia zvuky [ s ], [ w ].

Cieľ : naučiť rozlišovať zvuky [s], [w] sluchom.

Úlohy:

Vzdelávacie: naučiť sa rozlišovať hlásky [s], [w] sluchom v slabikách, slovách, vo fráze, čítať slabiky s týmito hláskami, fixovať správny artikulačný vzorec hlások [s] - [w].

Opravné : rozvíjať artikulačné, jemné a všeobecné motorické zručnosti, fonematické uvedomenie, súvislú reč, rozvíjať schopnosť skloňovania a tvorenia slov.

Vzdelávacie: kultivovať kultúru správania v triede, starostlivý prístup k didaktickým materiálom,rozvíjať záujem o prácu

Plán:

Úvod

1. Org. moment (2-4 minúty)

Hlavná časť

1. Uverejniť tému (2 min)

2. Porovnanie artikulácie zvukov (2 min)

3. Charakteristiky zvukov (2 min)

4. Hra so šípkami (na rozvoj fonematického sluchu) (2 min)

5. Hra „Zmeňte slová“ (skloňovanie) (2 min)

6. Telesná výchova (cvičenie je zamerané na rozvoj všeobecných pohybových schopností) (2 min)

7. Výslovnosť hlások [s], [sh] v čistej reči (cvičenie na rozvoj súvislej reči) (3 min)

8. Výslovnosť hlások [s], [w] v rýmovaných frázach. Tvorba slov (3 min)

9. Hra „Rozložte veci“ (cvičenie je zamerané na rozvoj súvislej reči) (2 min)

10. Čítanie slabík (2 min)

11. Samomasáž rúk a prstov (5 min)

Záverečná časť

Zhrnutie (2 minúty)

Trvanie lekcie 40 minút.

Priebeh lekcie:

Úvod

1. Org. moment .

Logopéd: „Predstavte si deti, že sme teraz v lese. Ukáž mi, aké veľké sú stromy."

Deti zdvihnú ruky.

Logopéd: „Zafúkal teplý vánok, šušťalo listy.“

Deti pohybujú prstami veľmi rýchlo.

Logopéd: "Fukal studený vietor ssss, borovice sa hojdali."

Deti sa kývajú a mávajú rukami.

Logopéd: "Vietor utíchol - ani lístie, ani konáre sa nehýbu."

Deti relaxujú.

Logopéd: "Teraz si ticho sadnite."

Deti si sadnú.

Hlavná časť

Artikulačná gymnastika:

Logopéd: A teraz budeme vykonávať cvičenia na pery a jazyk (podľa ústnych pokynov a logopéda deti vykonávajú artikulačnú gymnastiku „Trubička-úsmev“, „Potrestajte nezbedný jazýček“, „Hojdačka“, „Čistenie zubov "", "Huba", "Pohár",

Dychové cvičenia - gramofón

1. Uverejniť tému :

Logopéd: „Ako šušťalo lístie od teplého vánku“?

Deti: "Psst."

Logopéd: „Ako fúkal studený vietor“?

Deti: "S-s-s."

Logopéd: "Dnes si zopakujeme hlásky [s], [w]."

2 . Porovnanie artikulácie zvukov:

Logopéd: „Pripomeňme si, ako správne vyslovovať hlásku [s]. Treba sa usmievať. Oprite široký koniec jazyka o spodné zuby. Prineste dlaň k ústam, mal by vychádzať studený prúd vzduchu.

Deti vyslovujú hlásku [s].

Logopéd: „Teraz vyslovme zvuk [w], na to musíte otvoriť ústa, zaokrúhliť pery a mierne ich natiahnuť dopredu, zdvihnúť široký jazyk a urobiť „pohár“, vysloviť zvuk [w]. Prineste dlaň k ústam, mal by vychádzať teplý prúd vzduchu.

Deti vyslovujú zvuk [w]

3. Charakteristika zvukov .

Logopéd: „Zapamätajme si zvuk [s] čo“?

Deti: „-Je to spoluhláska, pretože. vydychovaný vzduch v ústach sa stretáva s bariérou; hluchý, pretože hlas nezvoní; môže byť tvrdý ako orech a mäkký ako vata“

Logopéd: „Výborne! A čo zvuk [w]?

Deti: „Je to spoluhláska, pretože. vydychovaný vzduch sa stretáva s prekážkou v ústach; hluchý, pretože hlas nezvoní; je to vždy ťažké ako orech."

Robíme záver .

Čovšeobecný vo zvukochs-sh ? Sú spoluhláskové, hluché.

Než oniiný?

Pri vyslovení hláskys pery sa usmievajú, špička jazyka spočíva na spodných zuboch; prúd vzduchu je studený. Pri vyslovení hláskyw pery sú tlačené dopredu pomocou trubice, jazyk je zdvihnutý na podnebie s pohárom; vydychovaný vzduch je teplý

4. Hra so šípkami (cvičenie je zamerané na rozvoj fonematického sluchu).Diagramy sú vložené [S] - [W] -

Logopéd: „Každý má na stole karty so šípkami. Teraz sa pohráme so zvukmi [s], [sh]. Najprv pomenujem slabiky a potom slová, ak počujete zvuk [s] - zdvihnite kartu so šípkou smerujúcou nadol. Ak počujete zvuk [w], zdvihnite kartu so šípkou smerujúcou nahor.“ Slabiky: ša, sa, fúzy, šu, so, popol. Slová: sila, taška, sila, nos, myš, fúzy, uši.

Deti plnia úlohu.

5. Hra „Zmeňte slová“ (skloňovanie)

Logopéd: „Pomenujem slová. Ak je v slove počuť zvuk [s], nahraďte ho [sh] a dostanete nové slovo. Napríklad: fúzy - uši.

Deti: Deň je vtip, prilba je kaša, miska je medveď, potkan je strecha, myška je myška, bájka je veža.

Logopéd: "Výborne."

6. Telesná výchova (cvičenie je zamerané na rozvoj všeobecných pohybových schopností).

Na poličke našich zábavných hračiek,

(v stoji, ruky v páse)

vtipné ježkovia a vtipné žaby.

(chôdza na mieste, skákanie na mieste)

Zábavné medvede, zábavné jelene,

(chôdza bokom, ukazovanie jeleních parohov rukami)

Zábavné mrože a vtipné tulene.

(skok do strany).

7. Výslovnosť hlások [s], [w] v jazykoch (cvičenie na rozvoj súvislej reči).

Logopéd: „Zvuky [s], [w] sa s nami chceli smiať a prišli s čistými bájkami. So slovami slon, líška a sprcha:

lon-lon-lon, slon jazdí na lopate.

Sa-sa-sa, líška sedí na mesiaci.

Páni, páni, slon a líška zjedli sprchu.

Jazykolamy si deti opakujú spolu s logopédom.

8. Výslovnosť hlások [s], [w] v rýmovaných frázach. Tvorenie slov.

Logopéd: „Teraz k nám priletí vták, v mene ktorého je slabika „kush“. Kto je to"?

Deti: "Kukučka".

Na tabuli je zavesený obrázok kukučky.

Logopéd: „Kukučka nám povedala, že zvuky [s], [w] sa dostali k Strašiakovi, ktorý žije v Čarovnej krajine OZ. Pomiešal do slov nielen zvuky, ale aj slová. Poďme k nemu. Zatvor oči".

Rovinná postava Strašiaka je vystavená.

Logopéd: „Teraz otvor oči. A tu je Strašiak. Pozrite sa, aký je naštvaný. Vypočujte si, čo povedal:

„Mačka chytí „misku“, matka umýva „myš“.

„Požiarnik nosí „kašu“, Sasha zjedol „prilbu“.

„Mishka tancuje v „Maške“, sladkosti ďalej v „maske“.

Aby Strašiak vrátil zvuky [s], [w] a správne slová na svoje miesto, vytvorte mu dobré slová zo slov, ktoré teraz nazvem: náklonnosť ... (láskavý), sláva ... ( slávny), poslušnosť ... (poslušný), odvaha ... (statočný). Hurá! Strašiak vrátil „zmiešané“ zvuky na svoje miesto a uhádol správne slová.

Pozorne počúvajte frázy a opravte chyby:

Mačka chytá „misku“, matka umýva „myšku“.

Deti: "Mačka chytá myš, mama umýva misku."

Logopéd: „Požiarnik nosí „kašu“, Saša zjedol „prilbu“.

Deti: "Hasič nosí prilbu, Saša jedol kašu."

Logopéd: "Mishka tancuje v" Mashka ", cukrík ďalej" maska ​​".

Deti: "Mishka tancuje v maske, potom Mashka cukrík."

9. Hra „Rozložte veci“ (cvičenie je zamerané na rozvoj súvislej reči).

Na tabuli sú dva obrázky: skriňa a taška.

Logopéd: „Urobte obrázky, ktoré máte na stole. Ak má názov vášho obrázka zvuk [s], vložte túto položku do tašky a ak zvuk [w] - do skrine. Napríklad medveďa dám do skrine.

Deti plnia úlohu.

Logopéd: „Poďakujme Strašiakovi za zaujímavé úlohy“!

Deti: Ďakujem!

10. Čítanie slabík.

Logopéd: „Zvuky [s], [w] sa rozhodli urobiť si výlet. Pôjdeme s nimi. Zvuky [s], [w] sa blížili k Červenému zámku. Aké zvuky v ňom žijú?

Deti: Samohlásky.

Logopéd: "Skamarátime sa [s], [w] so samohláskami." Čítanie slabík podľa schémy: sa, so, su, as, os, fúzy, ša, šo, šu, popol, oš, uš.

11. Samomasáž rúk a prstov.

Logopéd: „Teraz si vezmeme ceruzky. Položme ceruzku na pravú ruku a ľavú na vrch. Otáčame ceruzkou doľava a doprava “(trenie dlaní šesťhrannou ceruzkou sa vykonáva s postupným zvyšovaním úsilia)

12. Pracujte v zošite a pri tabuli

Na kartách sú vytlačené slová s chýbajúcimi písmenami C a W:

"stôl, klobúk, ponožka, myš, dedko, kožuch, rozprávka, les, kapusta, žaba."

Úloha: doplňte chýbajúce písmená a rozdeľte ich do 2 stĺpcov.

Najprv sa s deťmi rozprávajú všetky slová, postupne zadávajú písmená na tabuľu, sú rozdelené do 2 stĺpcov, potom sa hrajú v zošitoch podľa tabule.

Záverečná časť

Zhrnutie:

Logopéd: „O akých zvukoch sme dnes hovorili? Opíšte tieto zvuky.

Odpovede detí.

Povzbudzujte deti k interakcii s ľuďmi. Rozvíjať schopnosť počúvať a počuť učiteľa. Aktivujte aktívnu a pasívnu slovnú zásobu na lexikálnu tému: "Domáce zvieratá". Schopnosť rozpoznať a pomenovať zvieratá z obrázkov.
Formovať holistické vnímanie predmetov (obrázkov zvierat).
Rozvoj rečového dýchania, celkového a dobré motorové zručnosti. Rozvoj zrakovej, sluchovej pozornosti. Rozvoj myslenia. Zlepšenie gramatickej stavby reči. Rozvoj spojenej reči. Úlohy sa realizujú prostredníctvom herných situácií.

Zhrnutie lekcie na tému „Diferenciácia T-D“ je prezentované v rámci moderného logopedické sedenie. V priebehu práce sa využívajú prvky projektových činností: schopnosť riadiť sa pokynmi, porovnávať výsledok s tým, čo bolo potrebné urobiť; začlenenie individuálne zadania v závislosti od zóny proximálneho vývoja každého dieťaťa. Rozvoj bude užitočný pre logopédov pracujúcich v škole.

Cieľová skupina: pre logopéda

Zhrnutie lekcie na tému „List Santa Clausovi“ je prezentované s prvkami mozgovej gymnastiky. Počas pracovnej doby sa navodí atmosféra záujmu-tajomstva. Je tu oboznámenie sa s pravidlami písania listu a pozornosť je venovaná aj Ozhegovovmu slovníku. Deti sú aktívnymi partnermi učiteľa počas celej doby korekcie. Tento prístup spĺňa moderné požiadavky.

Cieľová skupina: pre logopéda

Zhrnutie lekcie na tému "Diferenciácia zvukov S-Sh" je prezentované pomocou metód sprevádzania metódami motorickej korekcie. Zabezpečiť súhru pravej a ľavej hemisféry je základ intelektuálny rozvoj. Na hodine deti tvoria tému hodiny, prijímajú a ukladajú učebnú úlohu, hľadajú potrebné informácie. Budujte si sebavedomie založené na úspešnom výkone.

Cieľová skupina: pre logopéda

Abstraktné individuálne lekcie diferenciáciou znie w-sh. Určené pre priemerné deti školského veku. Farebná prezentácia pomáha udržať záujem a pozornosť dieťaťa počas celej hodiny. V triede má dieťa možnosť samostatne plniť úlohy na počítači.

Cieľová skupina: pre logopéda

ZHRNUTIE PODSKUPINOVEJ LEKCIE LOGOTERAPIE o náprave porušovania zvukovej výslovnosti
Téma: rozlišovanie hlások [p] a [p '] v slovách.
Lexikálna téma: cesta do mesta povolaní.
Technológie: hranie hier (povolanie-cestovanie), informácie a komunikácia.
Účel: rozvíjať schopnosť rozlišovať medzi zvukmi [p] a [p '] na materiáli slov.
Úlohy:
Vzdelávacie:
- trénovať rozlišovanie medzi zvukmi [p] a [p '] v slovách;
- rozvíjať sluchovú pozornosť, fonematickú analýzu, syntézu a prezentáciu;
- aktualizovať a objasniť význam slov na lexikálnu tému „Profesie“;
- rozvíjať zručnosť tvorenia slov príponovým spôsobom;
Oprava-vývoj:
- rozvíjať logické myslenie, komunikačné schopnosti;
Vzdelávacie:
- pestovať zvedavosť, kognitívnu aktivitu a záujem o vzdelávacie aktivity vo všeobecnosti.

Cieľová skupina: pre 4. ročník

Abstrakt z individuálnej lekcie o automatizácii zvuku Sh uprostred slova. Určené pre deti staršieho predškolského a základného školského veku Chuť pomáhať a liečiť Stepshku mrkvou udržiava záujem a pozornosť dieťaťa počas celej hodiny Špeciálne úlohy pre školákov trénujú čítanie a písanie.

Cieľová skupina: pre logopéda

Synopsa individuálnej lekcie o diferenciácii s-sh zvuky v slabikách. Určené pre deti staršieho predškolského a základného školského veku. Farebná prezentácia pomáha udržať záujem a pozornosť dieťaťa počas celej hodiny. V triede má dieťa možnosť samostatne plniť úlohy na počítači.

Cieľ: Rozvoj jasnej diferenciácie hlások [s-sh] v slabikách a slovách.

Úlohy:

  1. Nápravné a vzdelávacie: zdokonaliť techniku ​​čítania na látke slabičných tabuliek, aktivovať slovnú zásobu na témy: „Obchod“, „Zelenina a ovocie“, „Hračky“.
  2. Oprava-vývoj: rozvíjať fonematický sluch a vnímanie (zvukovo-písmenová a slabičná analýza a syntéza slov), rozvíjať zrakovo-priestorové vnímanie, artikulačné motorické zručnosti, pracovať na rozvoji úrovne koncentrácie a rozloženia pozornosti, sluchovej pozornosti a pamäti, analytické myslenie.
  3. Nápravné a vzdelávacie: formovať zručnosti spolupráce, pozitívny prístup k účasti na vyučovacej hodine, zodpovedný prístup k plneniu úloh.

Vybavenie:

  • magnetické písmená,
  • slabiky,
  • zrkadlá,
  • naukladané plátno,
  • tabuľky slabík,
  • nálepky na ovocie a zeleninu
  • obrázky na dosku,
  • "cenovky"
  • karty - "peniaze" - slabičné schémy,
  • hračky,
  • čipy na vykonávanie analýzy zvuku,
  • nálepky zvierat.

Organizovanie času.

Zoznámime sa s hrou.

Stojíme v kruhu, držíme sa malými prstami. Prvý hráč volá svoje meno, druhý - meno predchádzajúceho a jeho vlastné atď.

Vývoj analýzy a syntézy zvukových písmen.

Ak úlohu splníte správne, dozviete sa, kam sa dnes vyberieme.

Teraz ti dám komplimenty, chválim ťa. Vašou úlohou je zvýrazniť tretí zvuk každého slova a označiť ho príslušným písmenom:

  • za M zrozumiteľný
  • sv ALE horlivý
  • predtým G návykový
  • atď ALE Podivuhodný
  • ra Z skrútený
  • atď A klamstvo
  • na H poddajný

Deti rozložia na tabuľu slovo „OBCHOD“ z písmen magnetickej abecedy.

Slabičný rozbor.

Čo si vezmeme so sebou do predajne?

Pod doskami stolov máte karty. Čo je toto? (slabiky).

Prečo si myslíš, že sú to slabiky? (Každá časť má samohlásku).

Vytvorte slová z týchto slabík:

  • taška
  • peňaženku

(Peňaženka je malá vreckovka na peniaze.)

Prečo potrebujeme tieto položky?

Dnes vám za vaše správne odpovede dám takéto „peniaze“. A prečo, to sa dozviete o niečo neskôr.

Charakteristika zvukov "s-sh". Artikulačná gymnastika.

Zvýraznite prvý zvuk v slove „taška“. Povedz to. Aká je poloha pier ("úsmev"), zuby ("plot"), Jazyk ("umývanie zubov"), prúd vzduchu (studený úzky prúd vzduchu pozdĺž „drážky“) (Zvuk C - spoluhláska, pretože existuje prekážka, hluchý - hlasivky nepracuj, tvrdo.)

Zvýraznite tretí zvuk v slove „peňaženka“. Povedz to. Aká je poloha pier ("okno"), zuby ("blízko pri sebe"), Jazyk ("pohár"), prúd vzduchu ( silný, teplý, široký). Opíšte tento zvuk. (Zvuk Sh je spoluhláska, pretože existuje prekážka, hluchý - hlasivky nefungujú, vždy ťažké.)

Aký je hlavný rozdiel medzi týmito zvukmi? (Pri vyslovovaní týchto zvukov je poloha jazyka a pier odlišná.)

Pre správne odpovede: karty - "peniaze"<Приложение 1 >.

Správa k téme lekcie.

Pozorne si prezrite plátno na nastavenie typu. Kto vie pomenovať tému lekcie?

Dnes pôjdeme nielen do obchodu, ale naučíme sa aj rozlišovať medzi zvukmi „s-sh“.

Rozvoj fonematického sluchu.

A na to budeme trochu pracovať so šlabikárskou tabuľkou<Приложение 2 >. Pomenujem slabiku, vašou úlohou je čo najrýchlejšie nájsť túto slabiku v tabuľke a priložiť na ňu ukazovák.

Slabiky: sho, sy, su, si, sha, so, shu, sa, shi.

Rozvoj zrakovo-priestorového vnímania.

Tak ideme do obchodu. Pomenujte produkty, ktoré vidíte (hruška, broskyňa, repa, kapusta, petržlen, zemiak, reďkovka, slivka) <Приложение 3 >. V akom obchode sme?

Predajca nestihol umiestniť produkty do regálov<Приложение 4 >. Môžeme jej pomôcť?

  • položte hrušku na hornú policu vľavo;
  • napravo od hrušky - zemiaky;
  • pod zemiakmi - kapusta;
  • dajte reďkovku na druhú policu vpravo;
  • nad reďkovkou - broskyňa;
  • medzi zemiakmi a broskyňou - slivka;
  • pod hruškou - repa;
  • vľavo od reďkovky - petržlen.

Pomenujte, čo ste položili na prvú poličku (hruška, zemiak, slivka, broskyňa); do druhej police (cvikla, kapusta, petržlen, reďkovka).

Predavačka je Vám veľmi vďačná, pomohli ste jej umiestniť produkty do regálov.

Pre správne odpovede: karty - "peniaze".

Rozvoj analogického myslenia.

Pozrite sa pozorne na prvú poličku. Čo je zbytočné? (Zemiaky.)

prečo? (Toto je zelenina a všetko ostatné je ovocie).

Pozrite sa na druhú policu. Čo je zbytočné? (Petržlen.)

prečo? (V slove "petržlen" je zvuk "sh" a všetkými ostatnými slovami - "s").

Pre správne odpovede: karty - "peniaze".

Rozlíšenie písmen "s-sh".

Ale v obchode je každý produkt podpísaný a je na ňom uvedená cena. Pomôžme predajcovi podpísať cenovky<Приложение 5 >. Ale niečo tu nesedí, čo presne? (Písmená "s" a "sh" sú vynechané).

Doplňte do slov chýbajúce písmená „s“ alebo „sh“.

Pomenujte slová, do ktorých ste zadali písmeno „s“, „sh“.

Úlohu ste dokončili. ( karty - "peniaze")

Rozvoj slabičného rozboru.

Poďme do ďalšieho obchodu. V akom obchode sme? (V hračkárstve).

Máte peniaze, ale môžete si kúpiť len tú hračku, ktorej názov sa zhoduje so schémou na vašej karte – „peniaze“, t.j. názov hračky by mal mať rovnaký počet slabík ako na obrázku. Upozorňujeme, že diagram ukazuje, ktorá slabika je zvuk "s" alebo "sh". Musíte jasne vysloviť slovo v slabikách a dať "peniaze" predajcovi.

Vývoj zvukovej analýzy.

Vyberte si ktorúkoľvek z hračiek, ktoré ste si kúpili. Vykonajte zvukovú analýzu tohto slova.

Zhrnutie lekcie.

Aké obchody sme dnes navštívili? Aké ďalšie obchody poznáte?

Aké zvuky sme dnes najčastejšie volali? Aký je ich hlavný rozdiel?

Reflexia.

Na začiatku hodiny som povedal, že si pozorný, šikovný, usilovný. Nemýlil som sa! Si skvelý!

Vyberte si nálepku, ktorá má v názve hlásku „sh“, ako spomienku na dnešnú hodinu.

Vysvetľujúca poznámka.

Metodická téma vyučovacej hodiny: knižnica logopedických hier.

Téma hodiny pre deti: rozvíjanie herných súťaží, ktoré spája lexikálna téma „Škola“.

Účel použitia herné technológie : vzbudzovanie záujmu o logopedické hodiny v škole.

Publikum: 2-3 triedy základnej školy.

Miesto vyučovacej hodiny v výchovnom programe: koná sa na začiatku školského roka ako prvá vyučovacia hodina alebo v mimoškolských aktivitách ako mimoškolská hodina.

Použité technológie:

Šetrenie zdravia.

Vybavenie: počítač: plátno, projektor, signálne karty, balóny na výzdobu triedy, sladké ceny pre všetkých účastníkov.

Odhadované korekčné a vývojové výsledky:

rozvoj fonematického sluchu;

rozšírenie aktívneho slovníka;

rozvoj myslenia, pamäti, pozornosti;

rozvoj motivácie k učeniu.

Referencie.

Vysvetľujúci slovník Ozhegov.

Marshak S.Ya. "Takto duchom neprítomný"

Ruské ľudové príslovia, porekadlá, hádanky.

Rébusy a šarády o škole.

Očné trenažéry.

Abstrakt z otvorenej hodiny „Knižnica logopedických hier“ pre žiakov 2.-3

Priebeh lekcie:

1. Úvod.

Logopéd: Dobrý deň, milé deti! Dnes sme našu hodinu nazvali knižnica logopedických hier. Celou vyučovacou hodinou nás bude sprevádzať veselý, neúnavný, šibalský ... (objaví sa diapozitív s obrázkom Dunno, deti to nazývajú) Dunno. Veľmi sa teší z nášho stretnutia a chce, aby sme pozdravili oboma rukami naraz (deti pozdravia pravou rukou ľavou rukou kamaráta a ľavou rukou pravou, krížom krážom). Výborne!

Všetci sa radi hráme. Dnes nás teda čakajú rôzne napínavé, zaujímavé úlohy, kde sa môže každý dokázať. Za každú správnu odpoveď budete odmenení farebným žetónom a na konci hodiny určíme víťaza. Tak ideme!

2) Logopéd:

Raz hrali písmenká

Mimo poriadok v slove vstal,

Ale ako si môžu nájsť miesto?

Slová sú úplne nezrozumiteľné.

A písmená spolu nahlas plačú:

Kto nás postaví na správne miesto?

(Na snímke sa objavia slová:

SENIO jeseň)

LASHKO (škola)

BYATARE (chalani)

JBADRU (priateľstvo)

RASTÚŤ (radosť)

Logopéd: Vidíte, chlapci, aké úžasné slová máme. Aké dôležité je, aby každé písmeno v slove bolo na svojom mieste.

3) Logopéd: Chlapci, dostali sme urgentný list. Kto je jej autorom? To rýchlo zistíme, ak uhádneme prvé písmená názvov obrázkov. (Na snímke sa postupne objavujú obrázky: Nos, mýval, hviezda, nota, melón, jogurt, kôň, bocian). Myslím, že ste to uhádli. Samozreme to je…. (Neviem) Správne, toto je náš nezbedník a vynálezca Dunno. čo píše? Nič sa nedá pochopiť! Neviem opäť všetko zmiatol:

To je ale deň? Idem druhé vtipy! Chcem sa čo najskôr dostať k mláďatám, v škole majú ťažké odpovede!

Výborne! Vidíte, musíte používať slová v správnom zmysle. Všetko sa okamžite vyjasní.

4) Súťaž hádaniek z neznáma:

Bola lekcia a on mlčal -

Zrejme čakal zmenu.

Práve som dokončil lekciu

Zazvonilo nahlas... (hovor)

Napíšeme celú lekciu,

Bude sa nám hodiť ...... (notebook)

Odpracoval celú hodinu

S námahou zaškrípal.

Relax na doske.

No, samozrejme, toto je .... (krieda)

Všetky kresby budú okamžite vymazané,

Ak pôjde. (elastický)

Žije v učebnici

Nájde stránky, ktoré potrebujete

A očividne vie vopred,

Akú tému prežívame? (Záložka).

Logopéd: Chlapci, akú tému si vybrali naše hádanky Dunno? (o škole)

Dunno chce, ako ty, ísť do školy a stať sa vzorným študentom. pravda?

5) Fizminutka.

Logopéd: Spolu s Dunnom nám dnes pomáha náš počítačový kamarát. A teraz pomôže odpočinúť našim očiam. (posuňte sa simulátorom oka k hudbe)

6) Logopéd: A aby sme vám dali náboj živosti, Dunno a ja sme pre vás pripravili vtipné básne. Musíte byť veľmi opatrní a odpovedať „áno“ alebo „nie“. pripravený? (Áno!) (Hra s pozornosťou)

V rýme mi daj odpoveď

Slovo „áno“ alebo slovo „nie“.

Neponáhľaj sa

Nenechajte sa nachytať!

Je v škole hodina práce? (Áno)

Boršč – zdravé jedlo? (Áno)

Po raňajkách obede? (Áno)

Majú rakety kolesá? (nie)

Ideme do ordinácie s úsmevom k zubárovi? (nie)

Potrebujeme večer svetlo? (Áno)

Žerie bicykel benzín? (nie)

Si vždy veselý? (Áno!)

Logopéd: A teraz je čas

Hádajte nás, deti,

Rébusy, šarády,

Aby sme boli všetci šťastní! (Snímka s hádankami o škole)

Riešenie šarád a hádaniek je zaujímavá hra! Trénujú myseľ, pamäť a pozornosť! Teraz sa z nás stanú dva tímy a každý tím dostane svoju vlastnú úlohu. (Logopéd urobí 3 šarády, rébusy pre každý tím)

Potom nájdeš moju prvú slabiku,

Keď je v kotli

vriaca voda,

TA - druhá slabika

A vo všeobecnosti -

váš školský stôl (stôl)

Začiatok sa nazýva strom,

Koniec, moji čitatelia,

Tu v knihe je celok,

A má ich každý riadok. (písmená)

Prvý návrh

Druhý je letný dom,

A niekedy aj celé

je ťažké vyriešiť. (Úloha)

S K som v škole na stene,

Hory, rieky sú na mne.

Nebudem sa pred tebou skrývať -

ja som tiez v skole. (Mapa-parta)

Nemôžem sa dostať do rozvetveného lesa -

Rohy mám zaseknuté v konároch

Ale vymeň ma L za C -

A všetky listy lesa uschnú (Jelen-jeseň)

Som v zošite

Šikmé a rovné.

A nakoniec, niekedy

zoradím ťa. (Pravítko)

8) Logopéd. Náš Dunno, ktorý vidí, ako skvele ste uhádli všetky jeho hádanky, poradil si s náročnými hádankami a šarádami, sa chce stať rovnako inteligentným a vedomým. Dajme mu to teraz užitočné tipy. A samozrejme nám pomôžu ruské príslovia.

Ďalšou hrou je súťaž o znalosti ruských prísloví Dokončiť príslovie (snímka so začiatkom prísloví o vyučovaní)

Učenie je svetlo a nevedomosť je tma.

Učenie je vždy užitočné.

To, čo je pevne naučené, si dlho pamätáme.

Odhad je dobrý, vedomosti sú lepšie.

Kto má rád vedu, nepozná nudu.

Učiť znamená zbystriť myseľ.

Logopéd: Škola .. Akú úlohu zohráva v našom živote? (V škole sa učíme čítať a písať, získavame nové vedomosti). Myslím si, že príslovia o úlohe vedomostí v ľudskom živote budú užitočné nielen pre Dunna, ale aj pre vás.

8) Zhrnutie lekcie.

Logopéd: Dnes sme sa na hodine veľa rozprávali o škole. Dokonca aj Dunno k nám chcel prísť a študovať s nami. Logopedická knižnica hračiek nás prinútila zamyslieť sa nad mnohými vecami. Zamyslime sa nad tým, o akých dôležitých veciach sa dnes hovorilo?

(Všetky písmená musia byť v slove na svojom mieste, nesmú sa zamieňať; slová musia byť použité v požadovanú hodnotu potom vám bude každý rozumieť;

Stať sa gramotným si vyžaduje veľa práce)

A teraz vyjadrime svoje myšlienky a pocity o knižnici logopedických hier (snímka Knižnica logopedických hier je ... Deti vymýšľajú slová, ktorými by chceli vyjadriť svoje emócie z hodiny: zaujímavé, skvelé, vzrušujúce atď.). )

Logopéd: Kto sa dnes stal víťazom našej knižnice logopedických hier? (Žetóny sa spočítajú a víťaz dostane medailu)

Dnes je oveľa viac víťazov, vrátane Dunna, ktorý chcel ísť do školy, a všetkých chalanov, ktorí sa aktívne zúčastnili našej akcie. Výborne! (rozdávajú sa sladké ceny)