Logopédiai óra kivonata iskola témában. Az általános iskolai logopédiai órák összefoglalója

Absztrakt osztályok tovább beszédterápia

Téma : Különbségtétel hangokat [ val vel ], [ NS ].

Cél : a hangok [s], [w] fül általi megkülönböztetésére tanítani.

Feladatok:

Nevelési: megtanítani a hangok [s], [w] fül alapján megkülönböztetését szótagokban, szavakban, kifejezésben, szótagokat olvasni ezekkel a hangokkal, megszilárdítani a hangok [s] - [w] helyes artikulációs szerkezetét.

Javító : fejleszti az artikulációs, finom- és általános motoros készségeket, fonemikus hallás, koherens beszéd, a ragozás és a szóalkotás képességének fejlesztése.

Nevelési: az osztálytermi viselkedéskultúra előmozdítása, a didaktikai anyagok tisztelete,felkelti az érdeklődést az óra iránt

Terv:

Bevezető rész

1. Org. pillanat (2-4 perc)

Fő rész

1. Tedd közzé a témát (2 perc)

2. Hangok artikulációjának összehasonlítása (2 perc)

3. Hangok jellemzői (2 perc)

4. Játék nyilakkal (a fonémás hallás fejlesztésére) (2 perc)

5. „Szóváltás” játék (fordítás) (2 perc)

6. Testnevelés (a gyakorlat az általános motoros készségek fejlesztését célozza) (2 perc)

7. Hangok [s], [w] kiejtése tiszta frázisokban (gyakorlat a koherens beszéd fejlesztésére) (3 perc)

8. Hangok [s], [w] kiejtése rímes frázisokban. Szóalkotás (3 perc)

9. A "Tedd ki a dolgokat" játék (a gyakorlat célja a koherens beszéd fejlesztése) (2 perc)

10. Szótagok olvasása (2 perc)

11. Kéz és ujj önmasszázs (5 perc)

Utolsó rész

Összegzés (2 perc)

Az óra időtartama 40 perc.

Az óra menete:

Bevezető rész

1. Org. pillanat .

Logopédus: „Képzelje el a gyerekeket, hogy most az erdőben vagyunk. Mutasd meg, milyen nagyok a fák!

A gyerekek felemelik a kezüket.

Logopédus: "meleg szellő fújt pszt, susogtak a levelek."

A gyerekek gyorsan, gyorsan mozgatják ujjaikat.

Logopédus: "Hideg szél fújt ss-ss, fenyők imbolyogtak."

A gyerekek ringatóznak és hadonásznak a kezükkel.

Logopédus: "Elült a szél - sem levelek, sem ágak nem mozdulnak."

A gyerekek pihennek.

Logopédus: "És most csendben leültek."

A gyerekek leülnek.

Fő rész

Artikulációs gimnasztika:

Logopédus: És most gyakorlatokat végzünk az ajkakra és az uvulára (a szóbeli instrukciók és a logopédus műsora szerint a gyerekek artikulációs gyakorlatokat végeznek "Mosolycső", "Megbüntetjük a szemtelen nyelvet", "Swing", " Mossunk fogat", "Gomba", "Csésze",

Légző gyakorlatok - átalakító

1. Témaüzenet :

Logopédus: "Hogyan susogott a lomb a meleg szellőtől?"

Gyerekek: "Shhh".

Logopédus: "Hogy fújt a hideg szél?"

Gyermekek: "S-s-s".

Logopédus: "Ma megismételjük az [s], [w] hangokat."

2 ... A hangok artikulációjának összehasonlítása:

Logopédus: „Emlékezzünk arra, hogyan kell helyesen kiejteni a hangot [s]. Mosolyognod kell. Helyezze a nyelv széles hegyét az alsó fogakhoz. Tedd a kezed a szádhoz, hideg levegőnek kell kijönnie."

A gyerekek kiejtik a hangot [s].

Logopédus: „Most mondjuk a [w] hangot, ehhez ki kell nyitnia a száját, le kell kerekítenie az ajkakat, és kissé előre kell nyújtania, emelje fel a széles nyelvet, és készítsen egy „csészét”, ki kell mondania a hangot [w]. Nyújtsa a kezét a szájához, meleg levegőnek kell kijönnie."

A gyerekek kiejtik a hangot [w]

3. A hangok jellemzői .

Logopédus: "Emlékezzünk a hangra [mivel]"?

Gyerekek: „-Mássalhangzó, mert a kilélegzett levegő a szájban akadályba ütközik; süket, mert a hang nem cseng; olyan kemény lehet, mint a dió, és puha, mint a vatta"

Logopédus: „Jó volt! És a hang [w] "?

Gyerekek: „Elfogadható, mert a kilélegzett levegő egy akadályba ütközik a szájban; süket, mert a hang nem cseng; mindig kemény, mint a dió."

Levonjuk a következtetést .

Mitgyakori hangokbanssh ? Mássalhangzók, süketek.

Mint őkkülönbözik?

Hang kiejtésekorval vel az ajkak mosolyognak, a nyelv hegye az alsó fogakon nyugszik; a légsugár hideg. Hang kiejtésekorNS az ajkakat csővel előre toljuk, a nyelvet csészével a szájpadlásig emeljük; a kilélegzett légáram meleg

4. Játék nyilakkal (a gyakorlat a fonetikus hallás fejlesztését célozza).Sémák beszúrva [S] - [W] -

Logopédus: „Mindenkinek van nyilakkal ellátott kártyája az asztalán. Most az [s], [w] hangokkal fogunk játszani. Először a szótagokat nevezem meg, majd a szavakat, ha hallod a hangot [s] - vedd fel a kártyát a lefelé mutató nyíllal. Ha hallja a [w] hangot, emelje fel a kártyát a felfelé mutató nyíllal." Szótagok: sha, sa, bajusz, shu, so, ash. Szavak: erő, táska, erő, orr, egér, bajusz, fül.

A gyerekek végzik a feladatot.

5. „Szóváltás” játék (fordítás)

Logopédus: „Megnevezem a szavakat. Ha egy szóban az [s] hangot hallja, cserélje ki [w]-re, és új szót kap. Például: bajusz - fülek."

Gyerekek: "Egy nap vicc, a sisak egy kása, egy tál egy medve, egy patkány egy tető, egy köpeny egy egér, egy mese egy torony."

Logopédus: "Jól sikerült."

6. Testnevelés (a gyakorlat az általános motoros készségek fejlesztését célozza).

Vicces játékaink polcán

(állva, kezek az övön)

Vicces sündisznókés vicces békák.

(helyben járás, helyben ugrás)

Vicces medvék, vicces szarvasok,

(oldalra sétálva, kezünkkel szarvasagancsot mutatunk)

Vicces rozmárok és vicces fókák.

(oldalra ugrás).

7. Hangok [s], [w] kiejtése tiszta frázisokban (gyakorlat a koherens beszéd fejlesztésére).

Logopédus: „Azt akartam, hogy a hangok [s], [w] velünk nevetjenek, és tiszta beszédmeséket találtak ki. Elefánt, róka és zápor szavaival:

lon-lon-lon, egy elefánt lapáton lovagol.

Sa-sa-sa, egy róka ül a Holdon.

Uh-us-ush, az elefánt és a róka zuhanyozott."

A gyerekek logopédussal együtt ismételgetik a mondatokat.

8. Hangok [s], [w] kiejtése rímes frázisokban. Szóalkotás.

Logopédus: "Most egy madár repül hozzánk, akinek a nevében ott van a "kush" szótag. Ki ez"?

Gyermekek: "Kakukk".

A táblára egy kakukk képe van felakasztva.

Logopédus: „A kakukk azt mondta nekünk, hogy a hangok [s], [w] eljutottak Madárijesztőhöz, aki OZ varázsországában él. Nemcsak hangokat, hanem szavakat is összekevert a szavakkal. Menjünk hozzá. Csukd be a szemed".

A Madárijesztő sík figurája látható.

Logopédus: „Most nyisd ki a szemed. És itt van a Madárijesztő. Nézd, mennyire ideges. Halld mit mondott:

"A macska elkapja a "tálat", az anya megmossa az "egeret".

„A tűzoltó zabkását visel, Sasha sisakot evett.

„A Medve a „Másában” táncol, az édesség tovább „maszk”.

Annak érdekében, hogy a Madárijesztő visszaadja a helyükre a hangokat [s], [w] és a megfelelő szavakat, formáljon neki kedves szavakat azokból a szavakból, amelyeket most úgy fogok hívni: szeretet ... (szeretet), dicsőség ... (dicsőséges), engedelmesség ... (engedelmes), bátorság ... (bátor). Hurrá! A madárijesztő visszaadta a „zavart” hangokat a helyükre, és kitalálta a helyes szavakat.

Figyelmesen hallgassa meg a kifejezéseket, és javítsa ki a hibákat:

A macska megfogja a „tálat”, az anya megmossa az „egeret”.

Gyerekek: "A macska elkapja az egeret, anya mossa a tálat."

Logopédus: „A tűzoltó zabkását visel, Sasha sisakot evett.

Gyermekek: "A tűzoltó sisakot visel, Sasha zabkását evett."

Logopédus: „A Medve a „Másában” táncol, az édesség aztán „maszk”.

Gyerekek: "A Medve táncol az álarcban, az édességet pedig Masha kapja."

9. A "Tedd ki a dolgokat" játék (a gyakorlat célja a koherens beszéd fejlesztése).

A táblán két kép található: egy szekrény és egy táska.

Logopédus: „Készítse el azokat a képeket, amelyek az asztalodon vannak. Ha a kép címe tartalmazza a hangot [s], akkor ezt az elemet tegye a táskába, és ha a hang [w] - a szekrénybe. Például beteszem a medvét a szekrénybe."

A gyerekek végzik a feladatot.

Logopédus: "Köszönjük meg a Madárijesztőnek az érdekes feladatokat!"

Gyerekek: "Köszönöm!"

10. Szótagok olvasása.

Logopédus: „Úgy döntöttünk, hogy hangokkal utazunk [s], [w]. velük megyünk. A hangok [s], [w] megközelítették a Vörösvárat. Milyen hangok élnek benne?

Gyerekek: „Magánhangzók”.

Logopédus: "Barátkozzunk meg a magánhangzókkal [s], [w] hangokkal." Szótagok olvasása a séma szerint: sa, so, su, ac, darázs, us, sha, sho, shu, ash, osh, ush.

11. A kezek és az ujjak önmasszírozása.

Logopédus: „Most vegyünk ceruzákat a kezünkbe. Helyezze a ceruzát a jobb kezére, a bal oldalt pedig a tetejére. Tekerjük a ceruzát balra és jobbra "(a tenyerek dörzsölése hatszögletű ceruzával az erőfeszítések fokozatos növelésével)

12. Dolgozz füzetben és a táblánál

A kártyákon hiányzó C és W betűk találhatók:

"Asztal, sapka, zokni, egér, nagypapa, bunda, mese, erdő, káposzta, béka."

Feladat: írja be a hiányzó betűket és ossza szét 2 oszlopban.

Először az összes szót elmondják a gyerekekkel, felváltva írják a betűket a táblára, osztják el 2 oszlopban, majd egy jegyzetfüzetben adják elő a táblára támasztva.

Utolsó rész

Összefoglalva:

Logopédus: „Milyen hangokról beszéltünk ma? Írd le ezeket a hangokat."

Gyerekek válaszai.

Szükségessé kell tenni a gyerekeket, hogy kommunikáljanak az emberekkel. A tanító meghallgatásának és hallásának képességének fejlesztése. Az aktív és passzív szókincs aktiválása a lexikális témában: "Kisállatok". Képes állatok felismerésére és megnevezésére.
A tárgyak (állatképek) holisztikus felfogásának kialakítása.
A beszédlégzés, az általános és finommotorika fejlesztése. Vizuális, auditív figyelem fejlesztése. A gondolkodás fejlesztése. A beszéd nyelvtani szerkezetének fejlesztése. A koherens beszéd fejlesztése. A feladatok játékhelyzeteken keresztül valósulnak meg.

A „Differenciálás T-D” témájú lecke összefoglalóját a modern logopédiai órák... A munka során a projekttevékenység elemeit alkalmazzák: az utasítások követésének képessége, az eredmény összehasonlítása az elvégzendőkkel; egyéni feladatok beépítése az egyes gyermekek proximális fejlődési zónájától függően. A fejlesztés hasznos lesz az iskolában dolgozó logopédusok számára.

Célközönség: logopédusnak

A "Levél a Mikulásnak" témájú lecke összefoglalóját az agytorna elemeivel mutatják be. A munkaidőben az érdeklődés és a titokzatosság hangulatát vezetik be. Megtörténik a levélírás szabályainak megismerése, valamint figyelmet fordítanak az Ozhegov szótárra. A gyerekek a tanár aktív partnerei a korrekció teljes ideje alatt. Ez a megközelítés megfelel a modern követelményeknek.

Célközönség: logopédusnak

Az "S-Sh hangok differenciálása" témájú lecke összefoglalóját a motoros korrekciós módszerekkel kísérő technikák segítségével mutatjuk be. A jobb és bal agyfélteke interakciójának biztosítása az alap intellektuális fejlődés... A leckében a gyerekek kialakítják az óra témáját, elfogadják és elmentik a nevelési feladatot, megkeresik a szükséges információkat. A sikeres teljesítményen alapuló önbecsülés kialakítása.

Célközönség: logopédusnak

A differenciálásról szóló egyéni óra összefoglalása w-w hangzik... Átlagos gyerekek számára készült iskolás korú... A színes bemutató segít megőrizni gyermeke érdeklődését és összpontosítani a foglalkozás során. A leckében a gyermeknek lehetősége van önállóan számítógépen feladatokat megoldani.

Célközönség: logopédusnak

A HANGBIZTOSÍTÁSI ZAVAROK KIJAVÍTÁSÁRÓL SZÓLÓ ALCSOPORT LOGOPÉDIKAI LECKE VÁZLATA
Téma: [p] és [p '] hangok megkülönböztetése szavakban.
Lexikai téma: utazás a szakmák városába.
Technológiák: játék (utazási óra), információ és kommunikáció.
Cél: a [p] és a [p ’] hangok megkülönböztetésének képességének fejlesztése a szóanyagon.
Feladatok:
Nevelési:
- a [p] és a [p '] hangok szavakban való megkülönböztetésének gyakorlata;
- a hallási figyelem, a fonémaelemzés, a szintézis és a reprezentációk fejlesztése;
- frissíteni és tisztázni a szavak jelentését a „Szakmák” lexikális témában;
- fejleszteni a toldalékos szóalkotás készségét;
Korrekciós és fejlesztő:
- fejleszteni a logikus gondolkodást, a kommunikációs készségeket és képességeket;
Nevelési:
- a kíváncsiság, a kognitív tevékenység és általában az oktatási tevékenységek iránti érdeklődés előmozdítása.

Célközönség: 4. évfolyam

Egyéni lecke szinopszisa a szó közepén lévő Ш hang automatizálásáról. Felnőtt óvodás és általános iskolás korú gyermekek számára készült.A Stepshka sárgarépával való segítésének és kezelésének vágya az egész óra alatt fenntartja a gyermek érdeklődését és figyelmét.Az iskolásoknak szóló speciális feladatok fejlesztik az olvasási és írási készségeket.

Célközönség: logopédusnak

A differenciálásról szóló egyéni óra összefoglalása ssh hangzik szótagokban. Óvodás és általános iskolás korú gyermekek számára készült. A színes bemutató segít megőrizni gyermeke érdeklődését és összpontosítani a foglalkozás során. A leckében a gyermeknek lehetősége van önállóan számítógépen feladatokat megoldani.

Cél: A hangok [ssh] egyértelmű megkülönböztetésének kialakítása szótagokban és szavakban.

Feladatok:

  1. Javító oktatás: a szótagtáblázatok anyagán az olvasás technikájának fejlesztése, a szókincs aktiválása a „Bolt”, „Zöldség és gyümölcs”, „Játékok” témakörökben.
  2. Korrekciós és fejlesztő: a fonémikus hallás és percepció fejlesztése (hang-betű- és szótagelemzés és szavak szintézise), a vizuális-térérzékelés, az artikulációs motoros készségek fejlesztése, a koncentráció és a figyelemelosztás, a hallási figyelem és a memória, az analitikus gondolkodás fejlesztése.
  3. Javító és oktató: az együttműködési készségek, a tanórán való részvételhez való pozitív hozzáállás, a feladatok végrehajtásához való felelősségteljes hozzáállás kialakítása.

Felszerelés:

  • mágneses betűk,
  • szótagok,
  • tükrök,
  • szedés vászon,
  • szótagtáblázatok,
  • zöldségek és gyümölcsök képével ellátott matricák,
  • képek a pultról,
  • "Árcédula"
  • kártyák - "pénz" - szótagsémák,
  • játékok,
  • chipek hangelemzés elvégzéséhez,
  • állatok képével ellátott matricák.

Idő szervezése.

Játék "Ismerjük meg".

Körben állunk, kisujjainkkal kapaszkodunk. Az első játékos a nevét hívja, a második - az előző és a saját nevét stb.

Hang-betű elemzés és szintézis fejlesztése.

Ha helyesen oldja meg a feladatot, megtudja, hová megyünk ma veled.

Most megdicsérlek, dicsérlek. Az Ön feladata, hogy minden szó harmadik hangját kiemelje, és jelölje meg a megfelelő betűvel:

  • per M csodálatos
  • utca A racionális
  • előtt G imádni való
  • NS A megduplázódott
  • ra Z csavart
  • NS ÉS fekvő
  • tovább H lelkes

A gyerekek kirakják a táblára a „SHOP” szót a mágneses ábécé betűiből.

Szótag elemzés.

Mit vigyünk magunkkal a boltba?

A munkalapok alatt kártyák vannak. Mi az? (Szótagok).

Miért gondolod, hogy ezek szótagok? (Minden részhez magánhangzó tartozik.)

Írj szavakat ezekből a szótagokból:

  • táska
  • pénztárca

(A pénztárca egy kis zsebtáska pénzért.)

Miért van szükségünk ezekre a tárgyakra?

Ma a helyes válaszaidért ilyen "pénzt" adok neked. És hogy miért, azt egy kicsit később megtudod.

Az "s-sh" hangok jellemzői. Artikulációs gimnasztika.

Emelje ki a „táska” szó első hangját. Kiejteni. Milyen helyzetben az ajkak ("mosoly"), fogak ("Kerítés"), nyelv ("Moss fogat"), légsugár (hideg keskeny levegősugár a "horony" mentén) (C hang - mássalhangzó, mert akadály van, süket - hangszalagok nem működik, szilárd.)

Emelje ki a harmadik hangot a „pénztárca” szóban. Kiejteni. Milyen helyzetben az ajkak ("Ablak"), fogak ("összehozták"), nyelv ("csésze"), légsugár ( erős, meleg, széles)... Jellemezze ezt a hangot. (Ш hang - mássalhangzó, mert akadály van, süket - a hangszálak nem működnek, mindig szilárd.)

Mi a fő különbség ezek között a hangok között? (E hangok kiejtésekor a nyelv és az ajkak helyzete eltérő.)

A helyes válaszokhoz: kártyák - "pénz"<Приложение 1 >.

Az óra témájának üzenete.

Nézze meg alaposan a szedővászont. Ki tudja megnevezni az óra témáját?

Ma nem csak a boltba megyünk, hanem megtanuljuk megkülönböztetni az "ssh" hangokat.

Fonémikus hallás fejlesztése.

És ehhez dolgozunk egy kicsit a szótagtáblázattal.<Приложение 2 >... Megnevezek egy szótagot, az a feladatod, hogy ezt a szótagot mielőbb megtaláld a táblázatban és ráhelyezd a mutatóujjadat.

Szótagok: sho, sy, su, si, sha, so, shu, sa, shi.

Vizuális-térérzékelés fejlesztése.

Szóval megyünk a boltba. Nevezze meg a látott termékeket (körte, őszibarack, cékla, káposzta, petrezselyem, burgonya, retek, szilva) <Приложение 3 >... Melyik boltba jöttünk?

Az eladónak nem volt ideje a termékeket a polcokra tenni<Приложение 4 >... Segíthetünk neki?

  • tegye a körtét a bal felső polcra;
  • a körte jobb oldalán - burgonya;
  • a burgonya alatt - káposzta;
  • tegyen retket a jobb oldali második polcra;
  • a retek felett - őszibarack;
  • burgonya és őszibarack között - szilva;
  • a körte alatt - cékla;
  • a retek bal oldalán - petrezselyem.

Nevezze meg, mit tesz az első polcra (körte, burgonya, szilva, őszibarack); a második polcra (répa, káposzta, petrezselyem, retek).

Az eladó nagyon hálás neked, segítettél neki feltenni a polcokra a termékeket.

A helyes válaszokhoz: kártyák - "pénz".

Analóg gondolkodás fejlesztése.

Nézze meg alaposan az első polcot. Mi a felesleges? (Krumpli.)

Miért? (Ez egy zöldség, és minden más gyümölcs.)

Nézd meg a második polcot. Mi a felesleges? (Petrezselyem.)

Miért? (A "petrezselyem" szóban a hang "sh", és minden más szóban - "s").

A helyes válaszokhoz: kártyák - "pénz".

Az "s-sh" betűk megkülönböztetése.

De az üzletben minden termék alá van írva, és feltüntetik az árat. Segítünk és segítünk az eladónak aláírni az árcédulákat<Приложение 5 >... De itt valami nincs rendben, mi is pontosan? (Az „s” és „w” betű hiányzik).

Illessze be a hiányzó "s" vagy "w" betűket a szavakba.

Nevezze meg azokat a szavakat, amelyekben az „s”, „sh” betűt beírta.

Elvégezte a feladatot. ( kártyák - "pénz")

A szótagelemzés fejlesztése.

A következő boltba megyünk. Melyik boltban találtuk magunkat? (Egy játékboltban).

Van pénzed, de csak azt a játékot veheted meg, aminek a neve megegyezik a kártyádon szereplő séma-val – „pénz”, azaz. a játék neve ugyanannyi szótagot tartalmazzon, mint az ábrán. Figyelem, az ábra azt mutatja, hogy melyik szótagban van az "s" vagy "sh" hang. Világosan kell kiejteni a szót szótagonként, és át kell adnia a "pénzt" az eladónak.

Hangelemzés fejlesztése.

Válassza ki a vásárolt játékot. Végezze el a szó hangelemzését.

Óra összefoglalója.

Milyen üzletekben jártunk ma? Milyen boltokat ismersz még?

Milyen hangokat neveztünk ma leggyakrabban? Mi a fő különbségük?

Visszaverődés.

Az óra elején azt mondtam, hogy figyelmes, intelligens, szorgalmas vagy. nem tévedtem! Nagyszerű vagy!

Válassz egy matricát a mai lecke emlékére, amelynek nevében az „sh” hang szerepel.

Magyarázó jegyzet.

Az óra módszertani témája: logopédiai játékok könyvtára.

A gyerekeknek szóló óra témája: fejlesztő játékversenyek, amelyeket az „Iskola” lexikális téma egyesít.

Használat célja játéktechnológiák : érdeklődés keltése a logopédiai órák iránt az iskolában.

Közönség: Egy általános iskola 2-3 osztálya.

A tanóra helye a javító programban: tanév elején, első tanítási óraként vagy tanórán kívüli foglalkozáson tanórán kívüli foglalkozásként tartjuk.

Alkalmazott technológiák:

Egészségmegőrző.

Felszerelés: számítógép: vetítővászon, projektor, jelzőkártyák, golyók osztálydíszítéshez, édes nyeremények minden résztvevőnek.

Becsült korrekciós és fejlesztési eredmények:

a fonemikus hallás fejlesztése;

az aktív szókincs bővítése;

a gondolkodás, a memória, a figyelem fejlesztése;

tanulási motiváció fejlesztése.

Hivatkozások.

Ozsegov magyarázó szótára.

Marshak S.Ya. "Ilyen szórakozott"

Orosz népi közmondások, mondások, találós kérdések.

Rejtvények és színjátékok az iskoláról.

Trénerek a szemnek.

A 2-3 évfolyamos tanulók számára készült „Beszédterápiás játékkönyvtár” nyílt óra szinopszisa

Az óra menete:

1. Bemutatkozás.

Logopédus: Sziasztok kedves srácok! A mai óránkat logopédiai játékkönyvtárnak neveztük el. Az óra alatt végig kísér majd minket egy vidám, fáradhatatlan, huncut... (megjelenik egy dia Dunno képével, a gyerekek hívják) Dunno. Nagyon örül a találkozásunknak, és azt szeretné, ha egyszerre két kézzel köszönnénk (a gyerekek a barátjuk bal kezével jobb kézzel, a jobb kezükkel a bal kezükkel köszönnek keresztbe). Szép munka!

Mindannyian nagyon szeretünk játszani. Így ma változatos, izgalmas, érdekes feladatok várnak ránk, ahol mindenki kifejezheti magát. Minden helyes válaszért egy színes jelzőt kapsz, és az óra végén kiderítjük a nyertesünket. Szóval tessék!

2) Logopédus:

Egyszer a betűk játszottak

Kiálltak a sorrendből a szóban,

De hogyan találhatnak helyet?

A szavakat egyáltalán nem lehet megérteni.

És a betűk hangosan sírnak, együtt:

Ki fog minket úgy elrendezni, ahogyan szükségünk van rá?

(Szavak jelennek meg a dián:

SENIO ősz)

LASHKO (iskola)

BYATARE (srácok)

ZHBADRU (barátság)

NÖVEKEDNI (öröm)

Logopédus: Nézzétek, srácok, milyen csodálatos szavaink vannak. Mennyire fontos, hogy a szóban minden betű a helyére kerüljön.

3) Logopédus: Srácok, sürgős levelet kaptunk. Ki a szerzője? Gyorsan megtudjuk, ha kitaláljuk a képek nevének kezdőbetűit. (A képek egyenként jelennek meg a dián: Orr, mosómedve, csillag, cetli, görögdinnye, joghurt, ló, gólya). Szerintem kitaláltad. Persze hogy az…. (Dunno) Így van, ez a mi huncutságunk és feltalálónk, Dunno. mit ír? Nem érthetsz semmit! Dunno megint összezavart mindent:

Micsoda nap? Megyek a második viccek! Szeretnék minél hamarabb eljutni a tigriskölykökhöz, az iskolában nehéz válaszok vannak!

Szép munka! Látod, a szavakat a megfelelő jelentésben kell használnod. Egyszerre minden világossá válik.

4) Dunno rejtvények versenye:

Volt egy lecke, és ő elhallgatott...

Nyilván a változásra várt.

A lecke éppen véget ért

Hangosan tombolt…. (hívás)

Megírjuk az egész leckét,

Hasznos lesz számunkra ... ... (jegyzetfüzet)

Az egész órát dolgozta,

Csikorgott az erőfeszítéstől.

Lefeküdtem pihenni a deszkára.

Hát persze, hogy... (kréta)

Az összes rajz egy pillanat alatt törlődik,

Ha azt használják. (Rugalmas)

Tankönyvben él

Megtalálja a szükséges oldalakat,

És láthatóan előre tudja,

Milyen témán megyünk keresztül. (Könyvjelző).

Logopédus: Srácok, milyen témában választották a Dunno-rejtvényeinket? (Iskoláról)

Dunno hozzád hasonlóan az iskolában szeretne tanulni, és példamutató tanulóvá válni. Igazság?

5) Fizikai percek.

Logopédus: Dunnóval együtt számítógépes barátunk segít ma nekünk. És most segít a szemünk pihenésében. (csúszd szemedzővel a zenére)

6) Logopédus: Annak érdekében, hogy lendületet adjunk, Dunno és én vicces verseket készítettünk neked. Nagyon óvatosnak kell lennie, és igennel vagy nemmel kell válaszolnia. Kész? (Igen!) (Játék az éberségről)

Rímbe adj választ

Az "igen" szóval vagy a "nem" szóval.

Csak te szánd az idődet

Ne ess a horogra!

Van az iskolában munkaóra? (Igen)

A borsch egészséges étel? (Igen)

Reggeli, ebéd után? (Igen)

A rakétáknak van kereke? (Nem)

Mosolyogva megyünk a rendelőbe a fogorvoshoz? (Nem)

Kell-e fény az esti órákban? (Igen)

Egyél benzinmotort? (Nem)

Mindig vicces vagy? (Igen!)

Logopédus: És most itt az ideje

Találjátok ki, gyerekek,

Rejtvények, színjátékok,

Hogy mindannyian boldogok legyünk! (Dia rejtvényekkel az iskoláról)

A charádok és rejtvények megoldása egy érdekes játék! Edzik az elmét, a memóriát és a figyelmet! Most két csapat leszünk, és mindegyik csapat megkapja a feladatát. (A logopédus csapatonként 3 charádot készít, rebuszt)

Akkor megtalálod az első szótagomat

Amikor a kazánban van

felforr a víz,

A TA a második szótag,

De általában-

az iskolaasztalod (íróasztal)

A kezdetet fának hívják,

A vége az én olvasóim,

Itt a könyvben van egy egész,

És minden sorban ott vannak. (Levelek)

Az első előszó,

A második egy nyaraló,

És néha az egészet

nehezen megoldható. (Feladat)

K-vel a falon vagyok az iskolában

Hegyek, folyók vannak rajtam.

Nem bújok el előled -

Én is az iskolában állok. (kártya-asztal)

Nem tudok bemenni az ágas erdőbe...

A szarvaim beszorultak az ágakba

De cserélj L-t S-re...

És az erdő levelei mind elszáradnak (Szarvas-ősz)

Benne vagyok a füzetben

Ferde és egyenes.

És végül néha

felsorakoztatlak. (Vonalzó)

8) Logopédus. A mi Dunnónk, látva, milyen nagyszerűen kitaláltad az összes rejtvényét, megbirkózott a nehéz rejtvényekkel és színjátékokkal, ugyanolyan okos és hozzáértő akar lenni. Most adjuk át neki hasznos tippeket... És természetesen az orosz közmondások segítenek nekünk.

A következő játék az orosz közmondások ismeretének versenye. Egészítsd ki a közmondást (csúszd be a tanulásról szóló közmondások elejét)

A tanulás világosság, a tudatlanság pedig sötétség.

A tanulás mindig jól fog jönni.

Amit szilárdan megtanultam, az sokáig emlékezetes marad.

A tippelés jó, de a tudás jobb.

Aki szereti a tudományt, nem ismeri az unalmat.

Tanítani annyi, mint élesíteni az elmét.

Logopédus: Iskola .. Milyen szerepet játszik az életünkben? (Az iskolában írni-olvasni tanulunk, új ismereteket sajátítunk el). Úgy gondolom, hogy a tudásnak az ember életében betöltött szerepéről szóló közmondások nemcsak Dunnónak, hanem neked is hasznosak lesznek.

8) Az óra eredményeinek összegzése.

Logopédus: Ma az órán sokat beszélgettünk az iskoláról. Még Dunno is hozzánk akart jönni és velünk akart tanulni. A logopédiai játékok sok mindenről elgondolkodtattak bennünket. Gondoljuk végig, milyen fontos dolgokról esett szó ma?

(Minden betűnek a helyén kell lennie a szóban, nem szabad összekeverni; a szavakat a megfelelő jelentésben kell használni, akkor mindenki megérti;

Nagyon sok munka kell az írástudáshoz)

És most fejezzük ki gondolatainkat, érzéseinket a logopédiai játékkönyvtárral kapcsolatban (a logopédiai játékkönyvtár a ... A gyerekek olyan szavakat találnak ki, amelyekkel szeretnék kifejezni érzelmeiket az órán: érdekes, klassz, izgalmas stb.)

Logopédus: Ki a mai logopédiai játékkönyvtárunk nyertese? (A tokeneket megszámoljuk, és a győztes érmet kap)

Ma már sokkal több nyertes van, ez Dunno, aki iskolába akart menni, és az összes srác, aki aktívan részt vett a rendezvényünkön. Szép munka! (Édes nyereményeket osztanak ki)