„A tudományos komplexum a gazdaság csúcsa. Mi az orosz tudományos komplexum földrajza? Az orosz tudomány szerkezete Földrajz óra a tudományos komplexum témájában

A hatáskörök végrehajtásában elért hatékonysági szint értékelése. Állami erdőleltár. A középerdészet jellemzői. Az erdők tüzek elleni védelmét szolgáló rendszer kidolgozása. Az erdők tűz elleni védelmét szolgáló gazdálkodási rendszer megszervezése. Az erdőterület megoszlása. Az erdőfelújítási munkák főbb tervezett mennyiségei. Területi hatóságok. Teljesítményértékelés szervezése.

"Oroszország vegyipari-erdészeti komplexuma" - Nyersanyagok vonzása. Mekkora az erdővel borított terület Oroszországban. A vegyipar jellemzői. Válassza ki a felsorolt ​​régiók közül azokat, amelyek erdőfeleslegben vannak. Vegyi-erdő komplexum. A meghatározó tényező. A bázis forráshiányos. A vegyi-erdő komplexum melyik bázisa rendelkezik a leggazdagabb készletekkel. Gravitáció csak nyersanyagforrásokra. Az alap a legkiegyensúlyozottabb.

"Oroszország modern gazdasága" - Leonyid Kantorovich. A világ gazdasága. A modern orosz gazdaság jellemzői. Vaszilij Nyemcsinov. A termelés megszervezése a legtöbb orosz vállalatnál. Oroszország gazdasági fejlődésének mérföldkövei. A gazdasági fejlődés kihívásai. Az orosz gazdaság hosszú történelmi evolúción ment keresztül. A nemzetközi gazdaságban való részvétel bővítése. Oroszország továbbra is súlyos gazdasági problémákkal küzd.

"Az Orosz Föderáció gazdasága" - Szén kitermelése és felhasználása. Az élelmiszeripar földrajza. Kondratieff ciklusai. Fogyasztási cikkek komplexuma. A faipar fejlesztése és telepítése. Az iparágak elhelyezkedésének tényezői. A nemzetgazdaság összetétele és szerkezete. A gépészet fejlődésének jellemzői. Mérnöki vállalkozások elhelyezkedése. Ásványi műtrágyák gyártása. Vaskohászat. A vaskohászat perspektívái.

"Vegyi-erdő komplexum" - Vegyi rostok. Műanyagok és műgyanták gyártása. Vegyi-erdő komplexum. Faipar. A műtrágyatermelés koncentrációja. Vegyipar. Fa mechanikai feldolgozása. A legtöbb foszfát műtrágya. A szerves szintézis kémiája. A fakitermelés teljes mennyisége. Szintetikus gumi gyártása. A fafeldolgozáshoz kapcsolódó iparágak komplexuma. Az erdők kimerülése.

"Gépgyártási iparágak" - Rakéta- és űripar. Hangszerelés. A gépészet főbb központjai. Nehézipari ágazat. Közepes műszaki. A gépészet ágai. Diagram. Autóipar. Vasútmérnökség. Villamos ipar. Traktor építés. Elektronikus berendezések gyártása. Precíziós tervezés. Hajógyártás. Légi közlekedési ágazat. Nehézgépészet.

– Tudományos komplexum. 9. évfolyam

Célok: 1. Ellenőrizze az ismereteket az "Orosz Föderáció gazdasága" című tanulmányozott részben

2. Mutassa be az "ágazatközi komplexumok" fogalmát, és adja meg az első elképzelést mindegyik funkciójáról.

3. Megismerni Oroszország tudományos komplexumának összetételét és földrajzát.

4. Mutassa be a tudományos komplexum jelentőségét az orosz gazdaságban!

5. Alakítsa ki a „Technopolis” fogalmát.

Felszerelés: Oroszország politikai és adminisztratív térképe, Tankönyv térképekkel és táblázatokkal, 9. osztályos atlasz, tesztek az „Orosz Föderáció gazdasága” téma összefoglalásához, jegyzetfüzetek önálló munkához.

Az óra menete: 1. Ismeretek ellenőrzése az "Orosz Föderáció gazdasága" témában (teszt) -20 perc

2. Új anyag tanulása-20 perc

Tanári mese 5 perc. Szektorközi komplexumokról (21. számú táblázat elemzése 86. oldal és 30. ábra 87. oldal)

Notebook bejegyzés. IPARKÖZI KOMPLEXEK - egymással részben átfedő, egymással összefüggő iparágak csoportja.

IPAR - olyan vállalkozások összessége, amelyek homogén termékeket állítanak elő vagy homogén szolgáltatásokat nyújtanak.

Problémás kérdés.

Miért a tudományos komplexumot tanulmányozzák először?

A gyerekek határozzák meg azokat a feladatokat, amelyeket ma meg kell oldanunk.

A LECKE EPIGRÁFIJA: Moiseev akadémikus szavai: „A siker azokat az országokat éri el, amelyek nem annyira a nehéz- és könnyűipar fejlesztésére, az erőforrások kitermelésére, de még csak nem is új technológiák létrehozására összpontosítanak, hanem egy ilyen ipar megszervezésére. társadalom, amelyben az intellektuális potenciál felszabadul, az „én” feltárul, virágzik a kezdeményezés és a képesség.

Tervezze meg az új anyagok elsajátítását

1. Szektorközi komplexumok és kapcsolatuk. (A 21. számú táblázat elemzése, 86. oldal és a 30. ábra, a 87. oldal)

2. A tudományos komplexum jelentősége az ország gazdaságának fejlődésében. Az ő problémái.(22. táblázat elemzése.23 88.o., Szöveg 87.o.).

3. A tudományos komplexum összetétele(Sam-but 31. ábra és szöveg 88-89. oldal 1-2 bekezdés)

4. Az orosz tudomány földrajza, a kutatóközpontok egyenetlen eloszlásának okai(32. ábra elemzése 90. o., szöveg 89. 3. bekezdés)-92.

TOVÁBBI INFORMÁCIÓ

3,5 millió embert foglalkoztatnak a tudomány, ebből 1 millió tudós

OROSZ TUDOMÁNYOS AKADÉMIA --- Moszkva (1200 kutatóintézet, 13 EGYETEM, 84 INTÉZET, 19 AKADÉMIA) Tudományos központok - Dubna (Atommag fizika); Zsukovszkij (Biotechnológia); Zelenograd (Elektrotechnikai); Koroljev (Űrrepülési Irányító Központ); Obninsk (Földfizikai, Nukleáris Fizikai Központ); Troitsk (termonukleáris kutatási központ)

A RAS TUDOMÁNYOS KÖZPONTJA --- Szentpétervár (360 kutatóintézet, 22 VVI, 30 akadémia, 140 egyetem)

URAL FIÓK RAS-Jekatyerinburg (Kísérleti zárt központok-Arzamas-16; Cseljabinszk 70; Penza 19)

SZIBÉRIAI ÁGAZAT RAS --- Novoszibirszk (Krasznojarszk 26. Biotechnikai Központ)

A RAS KAUKÁZUSI OSZTÁLYA --- Rosztov-Don (Neurokibernetika, biológia, kémia)

RAS TÁV-KELETI ÁG ---- Habarovszk

5. Technopoliszok: felépítésük és földrajzuk ( A 33. ábra elemzése (A.B) 91. oldal, az utolsó szövege. bekezdés 92. és 93. oldal)

ZÁRÁS: 5 perc a 16. bekezdés végén található kérdések megválaszolására

Visszaverődés. A lecke összefoglalása. D/C 16. § terv szerint, rep §1

Oroszország tudományos komplexuma most nehéz időszakon megy keresztül. Struktúráit a peresztrojka korszaka óta folyamatosan újjászervezték, megszüntették, megreformálták, optimalizálták - az ország és a társadalom aktuális problémáitól és a problémák megoldására hivatott vezetők kompetenciájától függően.

és fejlődésének sajátosságait

A modern tudományos szféra, mint minden társadalmi irányultságú rendszer, tele van ütközésekkel és szerkezeti ellentmondásokkal. A Kormány által végrehajtott gazdaságpolitika ugyanakkor jelentős hatással van az állam tudományos potenciáljának fejlődésére. Egyes elemzők szerint a rendszerszintű válság, amely sokakat, köztük a magasan fejlett országokat is elbizonytalanított, visszaüt Oroszország tudományos komplexuma. De van ok az optimizmusra – a hatalmas belső potenciálnak köszönhetően országunk mindig túljutott a válságos időszakokon, beleértve a progresszív irányokat is.

A tudomány fejlesztése Oroszországban ugrásszerűen ment végbe, mert az ország vagy visszaverte a "behatolók" invázióját, majd a háborúk és pusztítások után sebtében helyreállították, majd belső megrázkódtatásokat - forradalmakat, reformokat - élt át. Az Orosz Tudományos Akadémia mindig is sajátos módon szervezte meg munkáját, az országban fennálló erők és képességek „kiegyensúlyozatlanságától” függően, amelyet meg kell szüntetni. Visszatekintve láthatjuk, hogy az orosz tudományos komplexum problémái nem ma merültek fel, de meg kell oldanunk azokat - szisztematikusan és közösen.

Az ország tudományos komplexuma: szerkezete és funkciói

A tudomány kiemelt funkciói a haladó irányok előrejelzése, a munka eredményeinek vizsgálata, valamint az alap- és alkalmazott kutatások fejlesztése, mint a tudományos közösség tevékenységének fő irányvonala.

A tudományos komplexum szerkezete magában foglal minden olyan szervezetet, amely ilyen vagy olyan módon a jövőért és "hazájuk javára" dolgozik. Oroszország tudományos komplexuma egy szerves egység, amely különböző területekből áll, amelyek új technológiákat hoznak létre és új ismereteket termelnek. Hazánk középső régiójának területén az összes kutatószervezet fele koncentrálódik, a személyzet legfeljebb 70%-a (kutatók - felsőfokú végzettségűek, kandidátusok és doktorok) dolgozik, a belső költségek 75%-a. tudományos kutatások megvalósítása érdekében végeznek.

A tudományos iparágak normális és hatékony működése lehetetlen a tudományos és műszaki potenciál folyamatos növekedése nélkül, amelynek előrehaladása a világ gyakorlata szerint minden szint költségvetéséből származó finanszírozás mértékétől függ. A tudomány problémái szorosan összefüggenek a közgazdaságtan problémáival. A Gazdaságstratégiák Intézetének igazgatója, B. N. Kuzyk szerint a tudásgazdaság jelenleg a világ vezető országainak fejlesztési stratégiáinak sarkalatos pontja, hazánk számára ez a kor kihívása.

A modern Oroszország tudományos potenciálja: új kutatási területek fejlesztése

A "vezető elmék" előtt álló fő feladat az oroszországi tudomány fejlesztése, a program-célzott tervezés létrehozása és racionális lebonyolítása, amely az oroszországi tudományos komplexumban szereplő összes rendszer fejlesztésének irányításának tudományos alapja.

A hosszú távú tudományos és műszaki előrejelzéseknek, valamint az ország tudományos és műszaki potenciáljának átfogó nyomon követésének (az egyes tudományos szervezetek képességeinek felmérése a felmerülő problémák megoldására) eredményeinek köszönhetően a kiemelt területek külön listája a tudományos, ill. innovatív fejlesztéseket dolgoztak ki, és részletesen ismertették azok megvalósításának mechanizmusait.

A legújabb tudományterületek közé tartoznak az áttörést jelentő technológiai területek: nano- és biotechnológiák, információs és kommunikációs technológiák, új anyagok előállítása, valamint a tudományos és ipari komplexum szférái, amelyek lehetővé teszik ezeken a területeken az alapvető technológiák és eredmények szintetizálását. . Hazánk az új technológiai struktúrák fejlesztésének köszönhetően jelentősen sikerülhet az új fejlettségi szintre való átállásban, mert 2020-2025-re globális radikális változásokat terveznek a gazdasági és társadalmi szférában.

Tudományos és műszaki komplexum: kiemelt tevékenységi területek

A tudományos és műszaki komplexum a tudomány és a technológia jövőbeli fejlődésére vonatkozó előrejelzéseken alapul az oroszországi védelem, biztonság és az ipari technológiák hatékony fejlesztése érdekében. Ez a komplexum tevékenysége során racionális munkatervezést és ésszerű gazdálkodást végez az ipar valamennyi típusa felhalmozott tudományos, műszaki és termelési és technológiai potenciáljával.

A jelenleg - a többpólusú világ kialakulásának nehéz időszakában - előtérbe kerülő tudományos-műszaki tevékenységi kör alkalmazott feladatai a következők:

  • a katonai-technikai politika koncepciójának kialakítása, a modern fegyverek globális fejlesztésének tudományos és kilátásai (10-25 évre);
  • külföldi országok alapvető és kritikus katonai technológiáinak elemzése, valamint a saját katonai felszereléseik képességeinek javítását célzó feladatlista összeállítása;
  • fegyverrendszerek rendszertervezésének elvégzése kiegyensúlyozott fejlesztésük érdekében;
  • az állami fegyverkezési program projektjeinek megalkotása és az új gazdasági feltételeknek megfelelő államvédelmi rend kialakítása a leendő időszakra;
  • az Orosz Föderáció fegyveres erői, a fegyveres erők más ágai, katonai alakulatok és testületek minőségi újrafelszerelésének szisztematikus végrehajtása 2020-ig (a nukleáris elrettentés és az általános célú erők lehetőségei alapján).

Tudományos és technológiai komplexum és munkájának problémái

A tudományos és technológiai komplexum csúcstechnológiákra épül, és szorosan összefügg a gazdasági szektorral. Tekintettel arra, hogy a 21. században növekszik az igény a tudásgenerálás, a gazdaságból megtérülő innovációk és a nagy pontosságú fejlesztések hatékonysága iránt, a tudósok és mérnökök erőfeszítései a gazdaság széttagoltságának, elszigeteltségének leküzdésére irányulnak. a már kialakított innovációs infrastruktúra:


Hagyományosan Oroszország tudományos és technológiai komplexumának "erősségei" a nukleáris és lézeres technológiák; Tudósaink jelentős előrehaladást értek el az új anyagokhoz és meghajtórendszerekhez szükséges technológiák fejlesztésében és alkalmazásában. A mikro-, nano-, rádió- és optoelektronikai, számítástechnikai technológiák jelentős munkaerő- és eszközbefektetést igényelnek a világszínvonal eléréséhez, az ipari berendezések jórészt elavultak, korszerű cserét igényelnek. Az említett kiemelt technológiai fejlesztések az érdekelt felek - túlnyomórészt természetesen az állam - támogatásban részesülnek (az ún. FTP - szövetségi célprogramok).

Tudományos és oktatási komplexum: reformok és ütközések

Jelenleg a "tudományos és oktatási komplexum" fogalma a felsőoktatási szervezetek összességét jelenti, amelyek többirányú tevékenységet folytatnak: a tényleges oktatási, kutatási, tudományos és műszaki és innovációs tevékenységet. Ez magában foglalja a partneregyetemek hálózati közösségeit, a kutatási és oktatási központokat, valamint a tudományos intézményeket is.

Az ország tudományos és oktatási komplexuma a „személyzet kovácsa”, ma a piacgazdaság alkotóelemeként, a „piaci kapcsolatok alanyaként”, tudományos, oktatási, innovatív termékek, áruk és szolgáltatások gyártója és szállítója. Az ország modern gazdasági menete ennek megfelelően megkívánja, hogy időben reagáljon és „szűk” szakembereket képezzen ki „széles profilú”, vagyis olyan embereket, akiket nem terhel „tudás, képesség, készség”, hanem „kompetenciákkal” rendelkeznek, és „innovatív ötletek, technológiák, projektek erőteljes forrásai.

Sajnos az oktatási rendszerrel szemben támasztott követelmények, valamint az inkompetens reformfolyamat okozta folyamatok csak sajnálatot okoznak. A szakemberek képzettsége (akik később azonban nem a szakterületükön mennek el dolgozni) rendkívül alacsony. Természetesen egy ilyen állam nem egy év alatt, hanem szisztematikusan jött létre. Már az iskola padjáról készületlen jelentkezők érkeznek az egyetemre (de az egységes államvizsgán a legmagasabb pontszámmal!), Egy ilyen „beindított” opcióval pedig nehéz újat „kiadni”.

Mit kell tenni annak érdekében, hogy az ország tudományos és oktatási személyzete jól felkészült legyen? Az oktatás a legfontosabb eleme az innovatív gazdaság megalapozásának. Jelen szakaszban kellő figyelmet kell fordítani a reálisan gondolkodó, képzett, a társadalmi-gazdasági helyzet sajátosságait megértő szakemberek képzésére, fel kell ismerni, hogy a „hatékony vezetők” munkájának semmi köze a valósághoz. , hogy helyükre olyan szakemberek lépjenek, akik minden szinten ismerik a szakterületük munkavégzésének sajátosságait, és ezt állami szinten végzik. Figyelmet kell fordítani a továbbképzés, ezen belül a posztgraduális és továbbképzés rendszerére, a megfelelő oktatási szakirodalom biztosítására és a hallgatók információforrásokhoz való hozzáférésének megszervezésére minden szinten.

Tudományos és ipari komplexum: prioritások és kilátások

Az ország tudományos és ipari komplexuma, mint a nemzetgazdaság gazdasági tevékenységeinek összessége szorosan kapcsolódik az egyes termelési komplexumok tevékenységéhez, az iparági hovatartozás kritériumai szerint felosztva:

  • mezőgazdasági ipari;
  • hadiipari;
  • űrrepülés;
  • nukleáris, üzemanyag és energia;
  • a vegyipar, a mikrobiológia és a vegyipar csúcstechnológiás iparágai; tudományos műszerezés, komplex gyártás;
  • építés és gyártás stb.

A fenntartható fejlődés optimális eredménye a tudományos szervezetek és ipari vállalkozások komplexumainak integrációja, kihasználva a tudományos és műszaki szegmentálás lehetőségét. Egy ilyen struktúra lehetővé teszi a tudományos kutatás és a fejlett mérnöki és műszaki kreativitás mechanizmusainak fokozatos megváltoztatását, hogy azok maximálisan igazodjanak a meglévő ipari vállalkozások igényeihez. Az ilyen típusú tudományos szervezetek klaszterei (például a Nemzeti Kutatóközpont "Kurchatov Intézet") és az ipari vállalkozások (nukleáris energia klaszter) az innováció kritériuma szerint képesek biztosítani az optimális paraméterek és ciklusok kiválasztását. az ország tudományos és ipari komplexumának modernizációs folyamatai.

A modern információs és kommunikációs technológiák elterjedése kiterjeszti a high-tech szolgáltatások körét a humanitárius területekre - az egészségügyre, az oktatásra és a pénzügyi szektorra.

Kutatási komplexum: Magas ügyek és a Föld belseje

A kutatási komplexum olyan szervezeteket egyesít, amelyek kísérleti munkát végeznek az új ismeretek megszerzésére, annak alkalmazására és gyakorlati felhasználására egy új termék - termék vagy technológia - létrehozásában.

Az ilyen szervezeteket általában "kutatóintézetnek" nevezik, de a komplexumban archívumok, különféle tudományos és információs központok, területi kísérleti expedíciók, ipari osztályok, szekciók és szolgáltatások, kutató- és termelő egyesületek és laboratóriumok, valamint obszervatóriumok, botanikai kertek, állatorvosi állomások, egyedi kísérleti minták (például a Nemzetközi Termonukleáris Kísérleti Reaktor).

A tudományos munkát, a jóváhagyást, a teszteket ezekben a szervezetekben speciális berendezéseken végzik. Így például Oroszország kutatóflottája, mint az állam nemzetbiztonságát biztosító rendszer legfontosabb eleme a Világóceán ásványkincseinek tanulmányozása, fejlesztése és felhasználása terén, megfelelő hajókat használ a munkájához. , a szükséges felszerelésekkel és műszerekkel felszerelt.

Az Orosz Tudományos Akadémia megreformálása

A Tudományos Akadémia létrehozása közvetlen bizonyítéka I. Péter és I. Katalin reformtevékenységének (1725), amelynek célja Oroszország gazdasági és politikai függetlenségének megerősítése. A császár nagyra értékelte a tudományos gondolkodásban rejlő lehetőségeket, a magas színvonalú oktatás és kultúra fontosságát az állam boldogulása szempontjából. A létrejövő Akadémia kezdetben a kutatási és oktatási intézmény (egyetem és gimnázium) funkcióit egyesítette. Az Akadémia tudományos munkássága a jövőben - közel három évszázadon át - az ország potenciáljának növelését szolgálta. Elég csak megemlíteni a falai között olyan híres tudósok nevét, mint L. Euler, M. V. Lomonoszov, S. P. Pallas, K. G. Razumovsky.

A „kudarcok” a RAS tevékenységében a 18. század végén kezdődtek, amikor elkezdték bírálni az elméleti fejlesztések iránti túlzott lelkesedését, az önelzáródást, az ország sürgető problémáitól való elzárkózást, és általában – " hiábavalóság". És az 1870-80-as években. Az Akadémia azzal kapcsolatban keltette fel a közvélemény figyelmét, hogy megtagadták az akadémiai díjak odaítélését I. Mecsnyikovnak, I. Sechenovnak és D. Mengyelejevnek. Voltak vádak e tudományos struktúra tevékenységének „oroszellenes” irányultsága miatt.

A forradalom után a mérnöki és alkalmazott kutatásra összpontosította erőfeszítéseit - a nemzetgazdaság minden vívmánya az ő vezetésével jött létre. Az 1990-es évek óta azonban A múlt században és a mai napig az Orosz Tudományos Akadémia tartós válságban van. Struktúrái vagy kitágulnak és működni kezdenek, majd hirtelen megszűnnek.

2013 óta eljött az ideje a mélyreható reformoknak és a RAS átszervezésének. A folyamatban lévő reform lényege D. A. Medvegyev szerint, hogy „lehetővé tegye a tudósok számára, hogy elsősorban a tudományban és a kutatásban vegyenek részt, és megóvjuk őket az ingatlan- és közműkezelés szokatlan funkcióitól”. A tudományos közösség azonban élesen elítélte a kormány által javasolt mechanizmusokat, mivel azokat "radikális és destruktív formában alkalmazzák". Így átszervezést javasolnak, de a valóságban - a RAS különböző struktúráinak ésszerűtlen egyesítése, amely végül Oroszország tudományos komplexumát, mint "önszerveződő" rendszert, összeomláshoz vezeti.

Zs. Alferov akadémikus V. V. Putyinnak írt nyílt levelében megjegyzi azokat a kiemelkedő eredményeket, amelyek az Orosz Tudományos Akadémiának köszönhetően jelentek meg hazánkban: „nukleáris pajzs létrehozása; atomenergia és nukleáris flotta; űrkutatás és az északi tengeri útvonal; Szibéria és a Távol-Kelet új tudományos központok megszervezésével; radar és félvezető "forradalom" és még sokan mások. Hatékony reformra van szükség, de csak vezető tudósok közreműködésével és a struktúrán belüli átlátható döntéshozatallal – ez a 2013 júliusában indult tiltakozás fő gondolata.

Problémás területek a modern orosz tudomány és oktatás életében

A tudományos közösség fő feladata az állam teljes körű szakértői támogatása a kiemelt területeken. A nyilvánvaló problémák, amelyek az orosz tudományos komplexum modern fejlődésének hátterében állnak, a következők:

Gazdasági tévedések, gátlástalan „hatékony vezetők” behatolása a vezetői körökbe, korrupció az újonnan létrehozott szervezetekben (például a Skolkovo Alapítvány);

A tudomány és az oktatás reformjának romboló mechanizmusai, különösen az Orosz Tudományos Akadémia javasolt reformja, az Orosz Tudományos Akadémia intézetei és az egész ország tudományos potenciáljának lerombolásának kilátásai;

Vállalati-adminisztratív lobbizás a tudományos fejlesztések és a teljes kereskedelmi forgalomba hozatal érdekében;

A pénzeszközökkel való visszaélés mellett hiányzik a csúcstechnológiás kutatások finanszírozása.

A tudomány problémáinak megoldása tehát nemcsak a tudósok, hanem az elemzők, közgazdászok, köztisztviselők dolga is.

Óra témája: Tudományos komplexum

Az óra típusa: kombinált

Az óra céljai : Oroszország tudományos komplexumának összetételének és földrajzának bemutatása. Mutassa be a tudományos komplexum jelentőségét az orosz gazdaságban. A technopolisz fogalmának kialakítása. Szöveggel, térképpel való munkavégzés képességének fejlesztése.

Felszerelés: Oroszország politikai és közigazgatási térképe, atlasz 9. évfolyam, földrajztankönyv 9. évfolyam.

Az órák alatt

1. szervezési mozzanat

2.cél beállítás

3. házi feladat ellenőrzése

Szemantikai blokk

Tanári tevékenység

Diák tevékenységek

Szektorközi komplexumok

Határozza meg az interszektorális komplexumok fogalmát!

Az ágazatközi komplexumok olyan iparágak csoportjai, amelyek tömbökbe kapcsolódnak, és amelyek közös nemzetgazdasági funkciót látnak el.

Nevezze meg Oroszország szektorközi komplexumait, és határozza meg az egyes komplexumok gazdasági funkcióit a 14. táblázat szerint p57

A diákok felsorolják a NOB-t: tudományos, hadiipari, gépgyártás, üzemanyag és energia, kohászat, vegyi-erdészeti, agráripari, infrastruktúra

Sorolja fel az üzleti funkciókat.

4. Új anyagok elsajátítása.

Szemantikai blokk

Tanári tevékenység

Diák tevékenységek

Tudományos komplexum

A tudományos és technológiai forradalom korát éljük, amikor a tudományos ismeretek jelentősége drámaian megnő.

Mennyi volt az oroszországi tudományos komplexumban foglalkoztatottak száma 1990-ben?

1990-ben körülbelül 3,5 millió ember, ebből körülbelül 1 millió tudós, vagyis a világ tudósainak körülbelül 18%-a foglalkozott közvetlenül tudományos kutatással.

Nevezze meg a tudományos komplexum problémáit!

1. Tudományos szervezetek számának csökkentése

2.gyenge finanszírozás

3. a tudományban dolgozók számának csökkentése

4. „agyelszívás” – a tudósok külföldre távozása

Sorolja fel a tudományos komplexum összetételét!

1.akadémiai szektor

2.felsőoktatási szektor

3. üzleti szektor

4.ipari szektor

5.gyári szektor

A 15. táblázatból határozza meg a kutatás-fejlesztést végző szervezetek számának változását 1992-től 2007-ig!

Az összlétszám csökkent. Különösen csökkent a tervezőirodák, tervezőszervezetek száma

A 16. táblázat szerint határozza meg a kutatás-fejlesztéssel foglalkozó létszám változását 1992 és 2007 között

A tudósok száma közel 2-szeresére csökkent. A kutatók létszáma 2-szeresére, a technikusok száma 2,5-szeresére csökkent.

Mi az orosz tudomány földrajza?

A tudományos intézmények és tudósok jelentős része a legnagyobb városokban és városi agglomerációkban koncentrálódik

Miért koncentrálódik a tudományos intézmények és a tudósok nagy része a legnagyobb városokban és városi agglomerációkban?

Sorolja fel Oroszország legnagyobb tudományos és oktatási központjait.

Ennek számos oka lehet.

1. Történelmi – kezdetben az oroszországi tudományos intézményeket a fővárosokban hozták létre

2. a tudományos fejlesztések fő fogyasztói a legnagyobb városokban koncentrálódnak

3. kutatásszervezés, tudományos intézmények szoros kapcsolatokat létesítenek, együttműködnek

Moszkva, Szentpétervár

Következtetés: Oroszország tudományos komplexuma rendkívül egyenetlenül helyezkedik el.

Technopolisok

A tudomány ipari és gyári szektorának jelentős része a technopolisok része. Mi az a technopolisz?

A technopolisz alapja a tudományos központ, ahol új ötletek „születnek”. Az ötleteket egy kísérleti üzemben használják fel, ahol egy új termék előállításának technológiáját dolgozzák ki. A technológiát ezután egy nagy ipari vállalathoz adják át. A technopolisokban a tudomány meghatározott termeléshez kapcsolódik, ami lehetővé teszi a tudományos eredmények (találmányok) gyors megvalósítását.

Következtetés: a technopolisz a tudomány (és a védelem) és a tudásintenzív vállalkozások kombinációja.

5. Rögzítés

1. Melyek a tudományos komplexum ágazatai?

2. Mely ágazatokba tartozik a legtöbb tudós? (ipar és gyár)

3. Hogyan változott a tudósok száma a gazdasági szerkezetváltás időszakában?

4. Melyek a tudományintenzív iparágak? (mérnöki, vegyipari, színesfém)

5. Mi az a technopolisz?

Házi feladat: 16. bekezdés, kérdések a 93. oldalon.


Óraösszefoglaló a 9. évfolyam számára

Téma: Tudományos komplexum.

Cél:

Tantárgy:

Meta-tárgy és személyes:

Kognitív UUD

1. Tények elemzése, összehasonlítása és összegzése. Mutasd fel az okokat.

2. Olvassa el a szöveges információk minden szintjét.

3. Konvertálja az információkat egyik űrlapról a másikra. Készítsen különböző típusú terveket.

4. Legyen képes azonosítani a szükséges információ lehetséges forrásait, tájékozódni, elemezni és értékelni annak megbízhatóságát.

5. Hasonlítsa össze és osztályozza, önállóan választva szempontokat és indokokat.

6. Hozzon létre ok-okozati összefüggéseket.

7. Készítsen sematikus modelleket, kiemelve az objektum lényeges jellemzőit.

Kommunikatív UUD

1. Védje meg álláspontját, mondjon érveket, erősítse meg azokat tényekkel.

2. Képes más pozícióból szemlélni a helyzetet, és más pozíciót betöltő emberekkel tárgyalni.

3. A másik álláspontjának megértése, megkülönböztetése beszédében: vélemény (szempont), bizonyítékok (érvek), tények.

Szabályozási UUD

1. Önállóan felismerni és megfogalmazni tanulási problémát, meghatározni a tanulási tevékenység célját.

2. Tegye fel a probléma megoldásának változatait, legyen tisztában a végeredménnyel, válasszon a javasoltak közül, és keresse az eszközöket a cél önálló eléréséhez.

3. Ellenőrizze a cselekvéseit a céllal, és ha szükséges, javítsa ki a hibákat.

4. A tanárral folytatott párbeszédben javítsa az önállóan kidolgozott értékelési kritériumokat.

Személyes UUD

1. Értékelje saját és mások cselekedeteit a társadalmi normák szempontjából.

2. Mutasson érzelmi és értékrendet a környezethez, annak megőrzésének, ésszerű használatának szükségességét.

én .

Problémahelyzet és tudásfrissítés.

Az interszektorális komplexumok nevei fel vannak írva a táblára:

- Gépgyártás;

- Üzemanyag és energia;

- Kohászati;

- Vegyi erdő.

Nevezze meg azokat a termékeket, amelyeket ezek a komplexek állítanak elő? (diák változat )

Mit gondolsz, ami nélkül ezeken a területeken lehetetlen előrelépés? (diák változat )

Notebook bejegyzés.

Szektorközi komplexumok - egymással részben átfedő, egymással összefüggő iparágak csoportja.

Ipar - homogén termékeket előállító vagy homogén szolgáltatásokat nyújtó vállalkozások összessége.

Problémás kérdés.

Miért a tudományos komplexumot tanulmányozzák először?

A gyerekek határozzák meg azokat a feladatokat, amelyeket ma meg kell oldanunk.

A tudományos és technológiai forradalom korát éljük.

1. Ön szerint mi a meghatározó tényező a gazdasági fejlődés jelenlegi szakaszában?

2. Fontos-e a tudományos tényező a gazdaság minden ágazata számára a fejlődés jelenlegi szakaszában? Adj rá példákat.

3. Az orosz gazdaság milyen komplexumával találkozunk ma a leckében?

II .

Keressen megoldást.

A feladat.

Meghatározás:Tudományos komplexum

A feladat.

Munka a tankönyvvel 60. o. 23 "Oroszország ágazatközi komplexumai"

Határozza mega tudományos komplexum funkciója , írj egy füzetbe.

1990 - 3,5 millió ember tudományos területen foglalkoztatott, 1 millió emberek tudósok (a világ tudósainak 18%-a).

A 90-es években. sok probléma merült fel a tudományos komplexumban.

A feladat.

összetett problémák .

Munka a tankönyvvel 62. oldal 15. lap "Kutatást és fejlesztést végző szervezetek", 62. oldal 16. lap "Kutatásban és fejlesztésben részt vevő személyzet". Vegyél következtetést.

A tudományos szervezetek számának csökkentése.

A tudományban dolgozók számának csökkentése.

Gyenge a tudomány finanszírozása.

- "Agyelszívás" - a tudósok külföldre távozása.

A feladat.

Fontolgata tudományos komplexum összetétele.

Munka a tankönyvvel 61. o. ábra. 24 "A tudományos komplexum összetétele".

A feladat.

Tekintsük az orosz tudomány földrajzát. Munka a tankönyvvel 63. oldal térkép "Oroszország tudományos központjainak földrajza"

Térképes küldetések:

1. Nevezze meg a tudomány főbb központjait!

(Moszkva, Szentpétervár)

2. Nevezze meg a tudomány központjait az Urálban, Szibériában és a Távol-Keleten!

(Ural-Jekatyerinburg, Szibéria-Novoszibirszk, Távol-Kelet-Vladivosztok)

3. Következtetés. Ismertesse a tudományos központok elhelyezésének okait!

Főváros és legnagyobb városok.

A tudásintenzív iparágak koncentrálódnak, i.e. a tudományos ismeretek fogyasztói.

A tudományos intézmények szoros kapcsolatban állnak, pl. együttműködni a kutatás megszervezésében.

Egyenetlen elhelyezés.

Mi az a technopolisz?

A feladat.

Dolgozzon a tankönyv 66. oldal definíciójával füzetben.

Munka 27. ábra (A) 65. oldal hozzon létre egy sémát "Technopolis szerkezet"

Fontolgattechnopolisz földrajz .

A feladat.

Munka a "Technopoliszok földrajza" című tankönyvvel 65.o.

Névközpontok.

Következtetés levonása (szóban)

Ι II .

A lecke összefoglalása.

Vonjon le következtetéseket a leckéből.

Az edzés szakaszai

Az óra tartalma

(tanári tevékenység)

Tanulási tevékenységek kialakítása

(Diákok tevékenysége)

eredmények

1. Szervezési szakasz

A tanulók munkára szervezése, felkészítése (készültség és pszichológiai hozzáállás)

A forma frontális, a módszer verbális.

2. A házi feladat ellenőrzésének szakasza

Próbamunka elvégzése (ismeretek ellenőrzése, értékelése).

tudást kapott.

3. Az ismeretek frissítésének szakasza

A tudományos és technológiai forradalom korát éljük.

1. Ön szerint mi a meghatározó tényező a gazdasági fejlődés jelenlegi szakaszában?

2. Fontos-e a tudományos tényező a gazdaság minden ágazata számára a fejlődés jelenlegi szakaszában? Adj rá példákat.

3. Az orosz gazdaság milyen komplexumával találkozunk ma a leckében?

Az óra témájának címe:

Oroszország tudományos komplexuma.

Az óra célja:

Ismerkedjen meg Oroszország tudományos komplexumával, határozza meg a komplexum összetételét és földrajzát, azonosítsa a problémákat. Tudja meg, mi az a technopolisz.

Párbeszéd a tanárral az óra tárgyának meghatározása érdekében.

Az óra témájának megfogalmazása.

Dolgozz füzetben (a lecke témájának rögzítése).

A tanárral folytatott párbeszéd során javítsa beszédkészségét, hallási készségeit és ésszerű véleménynyilvánítását.

Önállóan felismerni és megfogalmazni tanulási problémát, meghatározni a tanulási tevékenység célját.

4. Az új ismeretek asszimilációjának szakasza

A feladat. Próbálja meg meghatározni a tudományos komplexumot, emlékezve arra, hogy mi az iparág és az iparágak közötti komplexumok.

Meghatározás: Tudományos komplexum - kutatás-fejlesztést végző szervezetek összessége.

A feladat. Munka a tankönyvvel 64. oldal fül. 14 "Oroszország szektorközi komplexumai"

Határozza meg a tudományos komplexum funkciója , írj egy füzetbe.

1990 - 3,5 millió ember tudományos területen foglalkoztatott, 1 millió emberek tudósok (a világ tudósainak 18%-a).

A 90-es években. sok probléma merült fel a tudományos komplexumban.

A feladat. Próbálja meg azonosítani a főösszetett problémák .

Munka a tankönyvvel 65. oldal 15. lap "Kutatást és fejlesztést végző szervezetek", 66. oldal 16. lap "Kutatásban és fejlesztésben részt vevő személyzet". Vegyél következtetést.

A tudományos szervezetek számának csökkentése.

A tudományban dolgozók számának csökkentése.

Ön szerint miért csökken a szervezetek és a dolgozók száma?

Gyenge a tudomány finanszírozása.

Mi történik a tudósokkal, ha otthon nem becsülik meg őket?

- "Agyelszívás" - a tudósok külföldre távozása.

A feladat. Fontolgat a tudományos komplexum összetétele.

Munka a tankönyvvel 64. o. ábra. 24 "A tudományos komplexum összetétele".

Határozza meg, hogy melyik ágazatban melyik elméletben van több gyakorlat. Van-e kapcsolat a szektorok között? Válaszát indokolja.

A feladat. Tekintsük az orosz tudomány földrajzát. Munka a tankönyvvel 67. oldal térkép "Oroszország tudományos központjainak földrajza"

Térképes küldetések:

1. Nevezze meg a tudomány főbb központjait!

(Moszkva, Szentpétervár)

2. Nevezze meg a tudomány központjait az Urálban, Szibériában és a Távol-Keleten!

(Ural-Jekatyerinburg, Szibéria-Novoszibirszk, Távol-Kelet-Vladivosztok)

3. Következtetés. Ismertesse a tudományos központok elhelyezésének okait!

Főváros és legnagyobb városok.

A tudásintenzív iparágak koncentrálódnak, i.e. a tudományos ismeretek fogyasztói.

A tudományos intézmények szoros kapcsolatban állnak, pl. együttműködni a kutatás megszervezésében.

Egyenetlen elhelyezés.

Mi az a technopolisz?

A feladat. Dolgozzon a tankönyv 70. oldal definíciójával füzetben. A 13. számú és a 27(A) ábra 68. oldalával dolgozzon, hozzon létre egy sémát "Technopolis szerkezet"

Fontolgat technopolisz földrajz .

A feladat. Munka a "Technopolisok földrajza" című tankönyvvel 68.o.

Névközpontok. Következtetés levonása (szóban)

Diákok frontmunkája. Csapatban végzett munka egy tudományos komplexum definíciójának megfogalmazásában, az előző órákon megszerzett ismeretek alkalmazása.

Dolgozzon jegyzetfüzetben (a tudományos komplexum...)

Munka a tankönyvvel (táblázat)

Dolgozzon jegyzetfüzetben (A komplexum funkciói ...)

Dolgozzon jegyzetfüzetben (A komplexum problémái ...)

Munka a tankönyvvel (táblázatokkal)

Önálló hallgatói munkavégzés (földrajzi információk elemzése, munka különféle ismeretforrásokkal, következtetések)

Munka a tankönyvvel (ábra)

Diákok frontmunkája.

Munka a tankönyvvel (térkép)

A tanulók önálló munkája (kérdések az előadásban)

Diákok frontmunkája.

Dolgozzon füzetben (Technopolis-...)

Munka a tankönyvvel (ábra)

Diagram készítése a tankönyv szövegének felhasználásával.

Munka a tankönyvvel (térkép)

Algoritmus munka.

Diákok frontmunkája.

Tények elemzése, összehasonlítása és összegzése, okok azonosítása.

Legyen képes azonosítani a szükséges információ lehetséges forrásait, tájékozódni, elemezni és értékelni annak megbízhatóságát.

Konvertálja az információkat egyik űrlapról a másikra.

Álláspontját megvédve, érveket mondjon, tényekkel erősítse meg.

A másik álláspontjának megértése, megkülönböztetése beszédében: vélemény (szempont), bizonyítékok (érvek), tények.

Önállóan szervezze meg az oktatási interakciót az osztállyal.

Ellenőrizze a cselekvéseit a céllal, és ha szükséges, javítsa ki a hibákat.

    Az új anyag rögzítésének szakasza

Próbamunka elvégzése (új ismeretek ellenőrzése, értékelése).

Felkészítse a tanulókat az önálló munkára, megalapozza az elvégzett munka tudatosságát.

A tanulók egyéni munkája. Próbamunka végzése.

Önálló munkavégzés és jelentkezés

tudást kapott.

Ellenőrizd a tetteidet a céllal, és ha szükséges, javítsd ki a hibákat önállóan, a munkád értékelésének képességével.

    Házi feladat lépés

#13, szóbeli kérdések.

Kreatív munka: Információk gyűjtése a cseljabinszki régió tudományos komplexumáról (összetétel, földrajz, problémák, szervezetek és vállalkozások). Prezentáció vagy üzenet (opcionális)

A tanulók egyéni és kreatív munkája. Részben - keresési módszer.

A házi feladat megvalósításának és követelményeinek ismertetése.

    A lecke összegzésének szakasza

Az Ön véleménye a tudományos komplexum jelentőségéről Oroszország számára, az Ön számára.

Vita. Diákok frontmunkája.

A tanulók érzelmi tehermentesítése (tanulók reflexiója).

p ( ; )

Teszt

(d / z ellenőrzése)

    Kösd össze a gazdaság szféráit a gazdasági fejlődés szakaszaival:

    Mezőgazdaság a) Ipari

    Ipar b) Preindusztriális

    Szolgáltatási szektor c) Posztindusztriális

    Válassza ki azokat a városokat (kerületeket), amelyek a gazdasági fejlődés posztindusztriális szakaszában vannak:

A) Moszkva, Szentpétervár;

B) a Volga-vidék, az Urál, Szibéria;

C) Kalmykia, Tyva, Észak-Oroszország.

3. Milyen termelési szféra uralkodik az orosz gazdaságban?

A) a feldolgozóipar

B) nem gyártó gömb.

4. Milyen tényezőtől függ a primer szektor (alsó "padlók") és a gazdaság kvaterner szektorának termelése? Miért?

5. Nevezze meg a világrendszer posztindusztriális központjait:

A) New York, London, Párizs, Szingapúr.

B) New York, London, Moszkva, Tokió.

C) New York, London, Róma, Moszkva, Tokió.

válaszol

1-b

2-a

3 hüvelykes

Természeti tényező - természeti erőforrások kitermelése;

A tudományintenzív tényező a tudományos és információáramlás felhasználása.

pontokat

10b

fokozat

"5" - 10-9b

"4" -8-6b

"3" -5-4b

Teszt

(Új anyag ellenőrzése)

    Hogyan változott a tudósok száma az 1990-es években?

A) csökkent

B) nőtt.

2. Miért Moszkva és Szentpétervár a tudomány fő központja Oroszországban?

A) Nagyvárosok, ahol a tudományos és oktatási intézmények, valamint a tudomány fogyasztói koncentrálódnak.

b) nagyvárosi városok.

C) Vannak olyan vállalkozások, amelyek tudományos fejlesztéseket alkalmaznak.

3. Az Orosz Tudományos Akadémia Uráli Kirendeltségének központja:

A) Ufa;

B) Cseljabinszk;

B) Jekatyerinburg.

4. Oroszország melyik régiójában figyelhető meg a technopoliszok koncentrációja?

A) Moszkva régió;

B) Ural;

B) Szibéria.

5. Hol valósítják meg a technopolisz tudományos elképzeléseit?

A) a tudományos központban;

B) kísérleti vállalkozásnál;

B) az iparban.

válaszol

pontokat

fokozat

"5" - 5b

"4" - 4b

"3" -3b

Javasoljon módokat az alacsony életszínvonal megoldására.

Javasoljon módszereket a munkanélküliség megoldására.

Milyen nehézségekbe ütközhet a probléma megoldása során?

Javasoljon módszereket az irracionális természetgazdálkodás megoldására.

Milyen nehézségekbe ütközhet a probléma megoldása során?

Javasoljon megoldásokat kis bérekre.

Milyen nehézségekbe ütközhet a probléma megoldása során?